Традиционният празничен новогодишен концерт на Национален дворец на културата тази година е под надслов „Севера и Юга” и ще се проведе в партньорство със Софийската филхармония. Негов диригент е маестро Емил Табаков, който във времето назад е бил и артистичен директор на Новогодишния музикален фестивал. Фестивалът е основан от именития български диригент Емил Чакъров, ученик на Херберт фон Караян и Мишел Глоц – един от най-известните продуценти на класическа музика в света.

В Празничния новогодишен концерт Фестивалният оркестър ще бъде достойно заместен от един от най-добрите ни оркестри – този на Софийската филхармония.

Програмата, която Емил Табаков предлага тази година на ценителите, е музикална разходка през неговия респектиращ прочит на Севера и Юга от класиката на Америка с творци като Ленард Бърнстейн и Оскар Питърсън през бродуейския мюзикъл на Гершуин, горещите ритми на аржентинското танго и мелодиите на Рио де Женейро. „Уестсайдска история“, „Порги и Бес”, „Funny Face” са само част от познатите и любими заглавия, които ще прозвучат в програмата. За публиката остава удоволствието да се наслади на най-добрите образци на американската музикална култура: класически симфонични пиеси, красиви оперни арии, традиционен джаз, огнен афроамерикански фолклор.

Маестро Табаков е поканил и интригуващи гости солисти за изпълнението на всяка една пиеса. Китара, банджо, саксофон и вокал допълват цветното музикално пътуване през различните страни на Америка.

Обединявайки майсторството на творци от различни епохи от „двете Америки”, концертът „Севера и Юга” е замислен от НДК и Софийската филхармония като послание и надежда за една по-добра година.

Въпреки световната кризисна ситуация НДК възнамерява да проведе на живо Празничния новогодишен концерт на 1 януари 2021 г. в зала 1 от 18:30 ч. НДК ще съхрани и цялостното издание на Новогодишния музикален фестивал през декември, като все още се обмислят различни варианти за провеждането му.

Изключителен професионалист и музикант, маестрото, диригентът, композиторът Емил Табаков беше „Главен герой”  в предаването "Нашият ден" на БНР. 

 

За темпото в музиката и в живота:

"Забавяне, забавяне, неясно как ще продължи. В никакъв случай не се отразява добре за изкуството този застой покрай пандемията. Въпреки усилията на много хора, на театри, опери и оркестри – в България и в чужбина. Всички се опитват просто да съществуват... Като се правят доста компромиси с изкуството, за съжаление – например композитори, които изискват по-голям оркестров състав, да бъдат намалени, или да се намалява времетраенето на някои опери... Това не е в интерес на изкуството. Но ситуацията е такава, че хората на изкуството опитват и искат да запазят и все пак да покажат, че изкуството е нужно дори в такива условия. И успяват."

За жанровете и кратките форми:

"Мисля, че доста трудно ще се върнем към обичайния начин на музициране, така че камерното музициране ще бъде на мода сега. Малки камерни състави... разстояния между музикантите... Намаленият състав действа леко потискащо, но когато публиката е ентусиазирана, независимо че публиката е 30%, това действа добре на музикантите." 

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„В приятелството може да се избира толкова малко, колкото и в любовта.”

Паул фон Хайзе, германски писател, роден на 15 март преди 195 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...

 

 

В традициите на френската кинокласика: „Анора“ като вариация на „Богат, беден“ 

 

Лентата е отличена със „Златна палма“ в Кан, има едно отличие на БАФТА  - за кастинг и  „Оскар"-и - за най-добър филм, режисура, сценарий и монтаж. 

"Любомир Пипков. Писма от Париж": ценна работата на Юлиан Куюмджиев

Тези 153 писма са изпълнени с ценна, многостранна информация. Споделяните от двайсетинагодишния младеж интимни детайли за извънредно трудния му живот, с недостатъчни средства и без добър френски език...