МАРТИН ПЕНЕВ, БТА

Със световната премиера на музиката към балета "Калиопа" на композитора и диригент Емил Табаков ще бъде открито 62-ото издание на международния фестивал "Мартенски музикални дни"

"Отне ми около две години да напиша тази творба. Концертното изпълнение ще помогне по-нататък на хореографа за работата с балетната трупа", каза Емил Табаков. Творбата е посветена на родния му град Русе. Тя разказва за русенската легенда - за любовта между Калиопа и Мидхат паша. По време на концерта Табаков ще дирижира оркестъра на Държавната опера в Русе.

Автор на либрето е някогашният балетист на Русенската опера Александър Малчев. Той заяви, че се е получила хубава симбиоза.

"Тази вечер ще се появи едното краче на балета "Калиопа". Кога ще се появи другото краче зависи от репертоарната политика на Русенската опера. Надявам се да се получи до края на годината", каза Малчев. Концертмайсторът Смиляна Лозанова обясни, че творбата е много картинна. "Музиката е сложна и трудна и е бъде голямо предизвикателство за музикантите. За да може публиката да разбере всички детайли, ще има и екран, на който ще тече текст", каза Лозанова.

Международният фестивал "Мартенски музикални дни" ще продължи до 2 април тази година. Музикалният форум ще предложи на публиката 27 събития, балансирано представени от седем оркестрови и 11 ансамблови програми, два оперни спектакъла и хоров концерт. Има и седем съпътстващи събития, сред които изложби на Николай Бузов и Юлиан Табаков, визуално-музикален пърформанс и представяне на книгата на Лазар Николов "Разказ за преживяното".

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Не можем да обвиняваме човек за това, че защитава своето достойнство. Това е негово задължение.“

Джоузеф Конрад, британски писател от полски произход, роден на 3 декември преди 167 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин