SKIF

От седмица Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий” има нов директор. Ще си позволим да обърнем внимание на новия ръководител от името на читателите на някои от видимите проблеми.

- Библиотечните каталози трябва да се обновят, картончетата са захабени, а най-старите вече не се четат. Не е ли време читателите по електронен път да изискват книгите, които ще ползват, и да имат пълен достъп до всички книги, включително и тези, които са в хранилищата извън София?

- Много книги, печатани преди 100 и повече години, обикновено са неизползваеми – много от тях са за реставрация, която тече години наред.

- Неприятно е, когато изискани книги са взети за служебно ползване.

- Читални 4 и 5 са в окаяно състояние – лятно време температурите са много високи, липсата на кислород е осезаема. Зимата обратното – температурите са ниски и не помагат за пълноценна работа. Служителите и читателите проявяват истински стоицизъм, работейки в тези условия. Климатик? 

- Масите са за по трима, което създава голямо неудобство, а столовете са амортизирани. За настолни лампи не може и да се говори.

- Контактите, в които се включват преносимите компютри, са крайно недостатъчно. 

- Цената на членска карта е 20 лева и важи за календарната година, без значение кога е направена – през януари или ноември. Ще бъде честно към читателите, ако тя в действителност е годишна, но от дата до дата. Иначе е несправедливо.

- Трябва някой да контролира възрастните читатели, които не умеят да работят с мобилните си устройства и телефоните им гърмят в читалнята.

- Състоянието на тоалетните също е плачевно – ниска хигиена, неработещи казанчета, липса на течен сапун и сешоар. Все пак сме в ХХІ век…

- Копирният център може да бъде по-гъвкав и модернизиран. Спокойно може да предлага подвързване, тетрадки, бележници и химикалки.

Ясно е, че финансирането на библиотеките е мизерно. От години държавна политика е да се потискат библиотечните и читалищните работници, а с тях и читателите. Новият директор идва от богатия университет на Стоян Денчев. Времето е негово. Наясно сме, че за столетие няма да стигнем западноевропейските библиотечни стандарти, където читателят и библиотекарят четат и работят при перфектни условия. Но поне да се направи някакво усилие към по-добро.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„През целия си живот бях преследван от мисълта, че очевидно мъжете не искат да бъдат свободни. Те винаги искат да бъдат роби на някого, например на кариера или жена.“

Марчело Мастрояни, италиански актьор, роден на 28 септември преди 99 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?