Веселин Николов, dnevnik.bg

Само подписът на министъра на културата Вежди Рашидов разделя единствената допусната до конкурса за директор на Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий" Красимира Александрова от встъпването в длъжност. Тя бе избрана на 17 май, след като другите двама претенденти бяха дисквалифицирани и кандидатурите им не бяха разгледани от журито. 

Председател на комисията за допускане на кандидатите до конкурса за избор на нов директор беше Венцислав Велев - преподавател в Университета по библиотекознание и информационни технологии (УНИБИТ) в катедрата "Културно-историческо наследство" и началник на отдел "Регионални дейности" към Министерство на културата. Спечелилата конкурса Красимира Александрова също е преподавател в УНИБИТ, в катедрата "Библиотечни науки".

Депутатът от управляващата партия ГЕРБ Методи Андреев зададе въпрос за конкурса до министър Вежди Рашидов на 15 април. Питането съдържаше призив към министъра да анулира конкурса. Депутатът нарича "крайно съмнителен факт" и "конфликт на интереси" това, че единствената допусната до конкурса и председателят на журито са колеги в УНИБИТ.

Министър Рашидов отговори на 13 май. За връзката на Красимира Александрова с УНИБИТ каза: "...дали ще е от ГамБИТ, МамБИТ, откъдето ще да е, поне да е от някакво библиотечно място, все пак да са прочели книги, да разбират как се работи с книги".

В отговора си Рашидов заяви също, че ще направи проверка и ще анулира конкурса, ако съществува съмнение в честността на провеждането му: "Едно исках обаче да Ви отговоря – аз ще проверя, защото вземам въпроса Ви на много сериозно... Ще проверя каква е ситуацията точно и ако има поне малко съмнение, гарантирам Ви от тази банка, ще анулирам този конкурс.", каза министърът.

Отпадналите кандидати

Недопуснатите до конкурса кандидати са Елисавета Мусакова и Владимир Атанасов.

Елисавета Мусакова е била ръководител на отдел "Ръкописи и старопечатни книги" към Националната библиотека в продължение на 15 г. Тя е доцент с научно-образователна степен "доктор" по "Феноменология на ръкописната книга" в катедра "Изкуствознание" в Национална художествена академия и член на редица международни организации на библиотекарите на ръкописни колекции.

Конкурсът за избор на нов директор е проведен по Закона за библиотеките от 2010 г. - времето на първото управление на ГЕРБ. Тогава министър на културата пак беше Вежди Рашидов. В закона е записано изискването директорът на Националната библиотека да е с висше образование степен "магистър" в професионалните области "Хуманитарни науки" или "Социални, стопански и правни науки". Според класификатора на областите на висше образование и професионалните направления от 2002 г. за хуманитарни области се смятат: филология; история и археология; философия; религия и теология.

Елисавета Мусакова не е допусната, тъй като според класификатора образователната й степен "Изкуствознание" не е класифицирана като хуманитарна наука, а в направление "Изкуства".

За промяната на закона за библиотеките се обявява научният съвет на Народната библиотека в писмо до министър Рашидов на 25 февруари, подписано от д-р Елена Янакиева и д-р Цветолюб Нушев. Янакиева работи в библиотеката над 10 години, а Цветолюб Нушев е главен архивист и ръководител на Българския исторически архив към библиотеката.

Пред "Дневник" Елена Янакиева обясни, че изискванията за образование в закона значително намаляват броя на потенциалните кандидати. Друга пречка е изискването директорът да бъде хабилитирано лице. Правото на Народната библиотека да открива академични длъжности е отнето в закона за развитие на академичния състав през 2010 г., според който това могат да правят само университетите. 

За недопускането на Владимир Атанасов, бивш министър на образованието, министър Рашидов казва: "Например ще Ви кажа: има един бивш министър, който смятам, че е отговорен човек, безкрайно го ценя, няма да му споменавам името, който кандидатства в конкурса. Смятам, че той е много оправен и беше добър министър на просветата. За съжаление, правилникът така е създаден, че не може да отговори на онова, което е като задание."

Липсата на интерес

На Методи Андреев министър Рашидов обясни още, че няма никакъв личен интерес към библиотеката: "Аз нямам нищо против. Единствено мога да отида да си взема книга да чета. Нямам намерение да работя в библиотеката... Нямам никакви лични интереси."

В края на март Вежди Рашидов се срещна с директора на парижкия музей "Лувър" Жан-Люк Мартинез и предложи в "Лувъра" да бъде организирана изложба от отдела Ориенталски сбирки на централната библиотека. Изложба с архиви от същия отдел той предложи и на посланика на Кувейт в България Якуб ал Атиики на среща в началото на май. Османският архив към Народната библиотека е третият по големина в света след тези в Египет и в Турция.

 

„Странно е, но съм по-добър в театъра. Чувствам сякаш разцъфвам пред публиката.“

Хю Грант, британски актьор, роден на 9 септември преди 64 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.