Библиотекари и музейни работници от цялата страна излизат на протест утре заради Бюджета за 2016 г. Един млад библиотекар, с нужното образование и владеене на чужд език, започва със заплата от 400 лв. основно възнаграждение, каза пред "Фокус" в събота Боян Бойкински, лидер на КНСБ-Пловдив. 

Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий” ще подкрепи протеста на библиотекарите в деня на своята 137-годишнина - 10 декември, съобщи за "Фокус” директорът й Боряна Христова.

„Подкрепям своите колеги в искането им за по-голямо заплащане. Протестът ще бъде мълчалив”, обясни Христова. Тя отбеляза, че този ден е символичен за народната библиотека и в този ден те официално ще настояват за увеличение на възнагражденията си. „Служителите на Националната библиотека няма как да са доволни, след като средната работна заплата е по-малка от 500 лева. Никой не може да ги обвини, че искат нещо непомерно, тъй като това са твърде ниски заплати”, каза Христова. 

"Време е да се чуе, че в България има квалифицирани библиотечни кадри", каза пред "Фокус" Йовка Иванчева, служител в Столичната библиотека и председател на синдикалната организация на столичните библиотекари към КНСБ. „Години наред библиотекарите мълчат, но чашата на гнева вече преля чашата. Всяка година расте минималната работна заплата. През януари тя е на път да задмине някои от заплатите в бранша. Говорим за хора, които са специалисти и говорят по няколко езика. 90% от тях са магистри, а заплатите им ще паднат под тези на най-неквалифицираните работници. Библиотеките вече са съвременни информационни центрове, които имат нужда от издръжка, защото се развиват непрекъснато. Този труд не може да се оценява на 400 лв. Министър Рашидов внесе в правителството предложение да бъдат увеличени заплатите с 40%, но се увеличиха само с 10%. Сега се надявам обществото да ни подкрепи. Не сме против другите категории труд, защото всеки има право на достойно заплащане, но останахме единствените с тези ниски заплати”, посочи още тя.

  • SOS

    През очилата на Владо Пенев

     Фашизмът стигна до театъра и тръгна да бие актьорите. Вече можем ли да го видим? Или ни трябват очилата на Владо Пенев, за да ни се проясни? 

"Не мога да слушам продължително Вагнер. Обзема ме желание да превзема Полша."

Уди Алън, американски режисьор, сценарист, актьор и музикант, роден на 1 декември преди 89 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин