Помпозното и претенциозно писане, което се преподава в основните училища и се изисква от децата, нанася големи вреди на творческото им писане. Това предупредиха едни от най-добрите съвременни британски детски писатели – на „ти” с доброто писане. Сред тях са двама носители на медала „Карнеги” – една от най-престижните литературни награди във Великобритания, връчвана от 1936 г., съобщи „Гардиън”.

Тим Боулър, Таня Ландман, Софи Бенет, Мери Хофман, Лидия Сайсън и Катрин Лангриш и още 29 автори са подготвили нота до образователното министерство, че спусканите от него учебни програми в областта на езика постигат доста неприятни ефекти върху творческото писане на учениците.

Децата се обучават да не да ползват прости думи като „добър”, „лош”, „голям”, а да търсят „по-интересни” като „прекрасен”, „ужасен”, „гигантски”, дават пример писателите. Ясното писане се санкционира за сметка на натруфеното, насърчава се трупането на епитети, метафори и сравнения. Думата „голям” е забранена в класната стая, казват авторите и дават пример с невъобразими сложни изречения, пълни с ненужни помпозни думи.

„Рискуваме да произведем поколение, което не умее да се изразява просто и ясно, но за сметка на това е способно да натруфи обикновено изречение  до неузнаваемост”, предупреждават творците.


Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Самото съществуване на библиотеките е доказателство, че можем все още да имаме надежда за съществуването на човечеството.“

Т. С. Елиът, англо-американски поет, драматург и литературен критик, роден на 26 септември преди 135 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?