"Искам да се извиня на всички, които са се почувствали унижени от строгостта на мерките срещу преписването на матурите. Тя обаче беше необходима, за да има превенция на недобронамерени действия", каза по "Нова телевизия" заместник-министърът на образованието Диян Стаматов. 

Половинчатото му извинение идва на фона на масовия гняв срещу полицейския начин за провеждане на матурите по български език и литература вчера. "Този формат на матурата беше последният във вида, в който в момента съществува", каза Стаматов, но не разясни какво има предвид, а само анонсира, че "навлизаме в технология, която не бива да оповестяваме в момента".

Хиляди недоспали абитуриенти бяха разкарвани в най-отдалечените училища на града си, а учениците от селата са били разпредели в съседни селища. При тези разходи, плюс платените от данъкоплатците камери за наблюдение, резултатите от теста все пак изтекоха, а репортери от различни телевизии демонстрираха как са си купили верните отговори. 

Напълно възможно било от следващата година министерството да предостави на зрелостниците всички възможни въпроси предварително, което да ги мотивира да учат. "Не е никакъв проблем да издадем книга с всички въпроси", допълни Стаматов. По повод изтеклите верни отговори той не изключи да са изтекли от някой учител и лесно можело да се установи кой е той.

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Ако приемем, че вечност не означава безкрайна продължителност от време, а безвремие, тогава вечният живот принадлежи на тези, които живеят в настоящето.“

Лудвиг Витгенщайн, австрийски философ, роден на 26 април преди 136 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.