"Искам да се извиня на всички, които са се почувствали унижени от строгостта на мерките срещу преписването на матурите. Тя обаче беше необходима, за да има превенция на недобронамерени действия", каза по "Нова телевизия" заместник-министърът на образованието Диян Стаматов. 

Половинчатото му извинение идва на фона на масовия гняв срещу полицейския начин за провеждане на матурите по български език и литература вчера. "Този формат на матурата беше последният във вида, в който в момента съществува", каза Стаматов, но не разясни какво има предвид, а само анонсира, че "навлизаме в технология, която не бива да оповестяваме в момента".

Хиляди недоспали абитуриенти бяха разкарвани в най-отдалечените училища на града си, а учениците от селата са били разпредели в съседни селища. При тези разходи, плюс платените от данъкоплатците камери за наблюдение, резултатите от теста все пак изтекоха, а репортери от различни телевизии демонстрираха как са си купили верните отговори. 

Напълно възможно било от следващата година министерството да предостави на зрелостниците всички възможни въпроси предварително, което да ги мотивира да учат. "Не е никакъв проблем да издадем книга с всички въпроси", допълни Стаматов. По повод изтеклите верни отговори той не изключи да са изтекли от някой учител и лесно можело да се установи кой е той.

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„В любовта всички се нуждаем да упражняваме само едно: да си даваме свобода един на друг.”

Райнер Мария Рилке, австрийски поет, роден на 4 декември преди 149 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин