"В България не беше извършена декомунизация, включително в образованието, затова и антитоталитарната литература не присъства в учебниците", каза по БНР разследващият журналист Христо Христов в отговор на въпрос защо в училищата не се изучава творчеството на Георги Марков. 

"Сега говорим за литературата, но същото важи и за учебниците по история. Проблемът е, че от една страна, онези политически мнозинства, които обещаваха да направят декомунизацията, имам най-вече предвид управлението на ОДС, не изпълниха своите предизборни обещания. На второ място ние като гражданско общество не бяхме достатъчно критични тогава – в края на 90-те и в началото на този век, за да се придвижат тези проблеми напред. И сега тези проблеми не са въпрос на държавна политика", каза Христов, който е автор на множество книги за комунистическото минало. Той каза още:

"Въпросът е, че обществото няма информация от администрацията на Министерството на образованието и науката какви ще бъдат държавните стандарти в образованието, а медиите не се канят на публичните обсъждания в образованието. Съвсем наскоро беше учредена една неправителствена организация "Истина и памет". Аз съм учредител. В нея влизат проф. Евелина Келбечева, адв. Александър Кашъмов, изследователят Георги Михайлов със сайта desehistory.com и ние се обърнахме към МОН с точно едни около 15 точки... зададохме едни конкретни теми, без които тоталитаризмът и управлението на БКП, не биха могли да бъдат обяснен в учебниците по история на младите хора."

Във вторник от 18.30 ч. в аулата на Софийския университет ще се състои премиерата на книгата на Христо Христов и Христо Петров - "Белият терор" от 1923 - 1925 г. Три епохи на държавна репресия". 

 

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Понеже всяко правителство, което управлява без съгласието на управляваните, по дефиниция представлява робство.“

Джонатан Суифт, ирландски писател, роден на 30 ноември преди 356 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Диада“ без доза щастие

„Диада“ е честно реализиран филм, с уверена и с ясни послания режисура, впечатлява и операторска работа

За „Ваймар експрес“ и силата на таланта

 

На финала авторката на филма търси помирителен жест – тя деликатно и предпазливо, премерено и едва ли не извинявайки се, стига до извода, че личността и пристрастията на Мутафова отстъпва пред силата на нейния талант, което си е и самата истина.

Такива, каквито бяхме

 

50 години от премиерата на "Каквито бяхме". Творбата на Полак е сред вечните класики на Холивуд, която може да се гледа винаги и с удоволствие