БНР
2020 година – доста по-различна във всяко отношение
"Това беше една тегава година, в която се случи нещо, предричано отдавна от фантастите – вирус. Но се надявам това да е последната такава година. Забележително е как научната фантастика успява да предвиди много неща. Изненадата е по-скоро от това как нещо от литературата и изкуството може да се случи и в живота. Изкуството не бих казал, че притежава точно пророчески сили. В изкуството са кодирани някакви елементи, които имат своята способности да бъдат материализирани в бъдещето – то един сбор от интуиции, които хората, които го създават, с фина чувствителност, долавят, преработват и много често се оказва, че тези интуиции са били верни. Интуицията на крилете на познанието в комбинация дават тези резултати, които после се оказват много близки до действителността, отколкото спекулациите на професионалните футуролози, социолози и т.нар. "социални шамани"."
2021 година
"Това е 20-ата година от излизането на "Мисия Лондон". Публичният живот на една книга, на едно произведение не ме вълнуват толкова, докато работя. А след като го завърша, то остава на хората и заживява свой собствен живот, в който авторът малко трудно може да се вмести. Читателите ги очаква една изненада, защото ще се появи една нова "Мисия", която, разбира се, е една нова история, но все пак написана донякъде в стилистиката на "Мисия Лондон" – една парадоксална книга... Новата "Мисия", няма да кажа заглавието, ще дойде в момент, когато, има нужда от нея, защото смехът и самоиронията са спасителни. Хората имат нужда от това."
Прогнози
"Прогнози трудно се правят. Мога да кажа за очакванията. Те са по-скоро оптимистични, ако си дадем сметка колко важен и цялостен може да бъде този процес на оздравяване, през който нашето общество предстои да премине. Смятам, че това е едно от най-важните неща през предстоящата година – процес на оздравяване не само в медицински аспект, а и в социален, икономически... Това става след такива големи изпитания. Обществото поема с нови сили нанякъде. Всеки народ има свой път, въпросът е да не спира."
Алек Попов смята, че това, от което наистина имаме нужда, е един нов свеж поглед към нас самите и към света около нас. "Повече самоирония, вместо самосъжаление."
АЛЕК ПОПОВ (54) е автор на романите "Мисия Лондон", "Черната кутия" и "Сестри Палавееви". Роден е през 1966 г. в София и първо става известен като автор на разкази със сборниците си "Мръсни сънища" и "Ниво за напреднали". Той е двукратен носител на наградата "Хеликон" (за "Ниво за напреднали" през 2002 г. и "Сестри Палавееви" за 2013 г.). Два пъти взема и "Цветето на Хеликон" за най-продавана българска книга с "Черната кутия" и "Сестри Палавееви".