Всяка година от средата на ноември и чак до Коледа най-красивите площади във Виена се превръщат в приказни коледни базари, се казва в прессъобщението на виенската община. А ароматът на прясно изпечени коледни сладкиши и греяно вино привличат посетителите и гарантират предпразнично настроение.

На площада пред виенското кметство се издига една от най-красивите коледни елхи в Европа. Традицията датира от 1959 г. като част от инициативата „Коледна елха за всички” и оттогава всяка една от осемте австрийски провинции, а от 1981 г. и Южен Тирол, най-северната италианска провинция) се редуват като доставчици на дървото. Тази година то е подарък от Долна Австрия и е великолепен 80-годишен смърч, висок 34 м. Традиционно след Коледа тази елха се преработва и от нея се правят къщички за насекоми. Досега коледното дърво е украсявано само със светещи гирлянди, а тази година за първи път то ще бъде окичено и с около 1000 празнични коледни играчки. На 16 ноември лично кметът на Виена Михаел Лудвиг ще запали светлините на елхата и официално ще открие традиционния коледен базар Кристкиндлмаркт, посещаван годишно от 3 милиона души. 

Самото украсяване на коледно дърво е древен германски обичай, пренесен в Австрия от германската принцеса Хенриете фон Насау Вайлбург. За първородното си чедо тя украсила през 1816 г. дръвче с 12 свещички – символично по една за всеки месец от годината. Идеята бързо се разпространява в новата й родина и постепенно коледната елха става мястото, където децата получават подаръците си. Традиционно коледните дръвчета остават украсени до Богоявление на 6 януари, а базарите са отворени до Коледа.

Тази година в австрийската столица ще бъдат открити 14 големи коледни базара с общо 796 щанда, без да броим множеството малки благотворителни базари и празнично украсени будки за греяно вино. Първият коледен базар във Виена е открит през 1722 г. на площад Фраюнг. Всеки базар има своята прелест, но общото между тях е, че навсякъде се предлагат традиционните за сезона преди Коледа кулинарни изкушения – ароматен чай с карамфил, греяно вино и горещ шоколад, а така също печени наденички и коледни сладкиши.

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Аз свикнах да изразявам всичко, което ме вълнува с помощта на музиката и се старая да сдържам чувствата си – не обичам мелодрамите и превземките.“

Йехуди Менухин, американски цигулар и диригент, роден на 22 април преди 109 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.