На 1 март на вестникарския пазар се появи нов двуседмичник. Сатиричният "Прас-прес" е издание на Дружеството на невъзпитаните карикатуристи. Това са Христо Комарницки, Алла и Чавдар Георгиеви, Чавдар Николов. Първият брой на "Прас-прес" беше арестуван. Не с полицейска или прокурорска заповед. Не като Ердоган. А перфидно. По-голямата част от тиража му стои някъде в някакъв склад и не бе разпространена до будките за вестници. Според издателите му до читателите са стигнали не повече от 2000 броя от отпечатани 10 000. 

Сатиричното обобщение "Прас-прес" бе измислено от карикатуриста на "Сега" Христо Комарницки през 2012 г. - времето, в което Делян Пеевски овладя по-голямата част от всекидневниците. Благодарение на арогантна политическа подкрепа. През юни 2013 г. Пеевски пожела дори да стане и шеф на ДАНС. И стана - за един ден. Но разпространението на вестниците и издаването на голяма част от тях продължиха да са под негово ръководство. "Сега" е сред малкото изключения. Излиза вече близо 20 години. Тази практика да се задържа голяма част от тиража "някъде" и след това да се връща като брак я изпитваме всеки ден. 

Имаме ясен издател - Сашо Дончев, който стои зад "Сега" въпреки всичко. "Въпреки всичко" има огромна цена в медийната, политическата и икономическа среда, която можем да наречем разбойническа. От първия брой през октомври 1997 г. Комарницки е в "Сега". И се превърна в най-яркото не само вестникарско, а и медийно явление у нас изобщо. 

Овластените герои на неговата сатира - особено в последните 8 години, реагират на тях като аятолах на карикатура на Мохамед. В нашия случай Мохамед не е пророк, а аятолахът е корпулентен тарикат.

"Прас-прес" трябва да бъде пуснат на свобода. Нека читателите да решат съдбата му, а не видимата ръка на аятолаха.

СЕГА

  • ТРАГЕДИЯ

    Вечната Янка Такева. Кой дърпа конците в образованието

    Ако дърпаш цял сектор назад, може ли да минаваш десетилетия наред между капките? Българското образование достигна ниски нива по много причини, но една от тях е могъщ синдикат...

     
  • ЕКШЪН

    Жан-Клод Ван Дам - човекът с патентования ритник

    Той е шампион по бойни изкуства, културист, актьор и режисьор. Разкрачът и акробатичните му удари са патентовани. Има и свой паметник в естествен ръст в родния си град Брюксел. Екшън звездата Жан-Клод Ван Дам е роден на 18 октомври.

     
  • ЩУРЕЦЪТ

    Кирил Маричков, който си отиде на сцената

    Паметно е неговото участие в зората на демократичните промени срещу тоталитарния режим на БКП. Заедно с Богдана Карадочева и Стефан Димитров, Тодор Колев, Васко Кръпката и мнозина други той възпламеняваше митингите през 90-те години.

     

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     

„През последните 20 години изглежда, че всеки филм е с поне 20 минути по-дълъг, отколкото трябва.”

Итън Хоук, американски актьор, роден на 6 ноември преди 54 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Между два кадъра“ - разговори за кино

Новата книга на кинокритика Деян Статулов съдържа 51 интервюта със съвременни творци на българското кино... 

По стъпките на Алеко

"Тази книга е своеобразна в много отношения, включително и с начина на издаване – взаимопомощ, както на село навремето се събираха да свършат най-трудната работа при строежа на нов дом – да излеят бетонната плоча, или изкопаят основите." - Марин Георгиев за книгата "Спомен за доброто” на Ганчо Иванов...

За личното и отвъд него

 

„Нож“ на Салман Рушди всъщност представя образа на новото поколение терористи, които са готови на всичко и не познават чувството на съжаление...