Татяна Кристи, "Фейсбук"

Изслушах с изумление интервюто на Полина Паунова по BIT с карикатуристите на "Прас Прес" относно това, че вестникът им не е бил разспространен (от пееевската дистрибуция, която е единствена в страната) спрямо подписания договор. Ужасена съм от смирението, с което те приемат факта, че публикацията явно е саботирана точно от човека, който държи 100% от дистрибуцията на печатни издания в България.

Като бивш издател на многотиражно печатно издание в САЩ искам просто да нахвърля няколко неща, които би трябвало да се случат моментално (ако на мен ми се би случило такова нещо, изключвайки воя, който бих надала в медиите, разбира се)

1. Пуска се официално писмо от адвоката на вестника до сульовците разпространители с ултиматум, че ако вестникът не е в пунктовете за дистрибуция до 48 часа, издателите ще подадат жалба в съда. Както и се изисква светкавично обяснение от сульовците защо вестникът не е бил разспространен.

2. Ако и по двете точки няма действие в рамките на 48 часа, първото нещо, което се прави, е да се подаде жалба в съда. Като сульото дистрибутор се уведомява от адвоката на издателите за това действие.

3. Симултанно с това се изпращат писма до регулаторите както и до главния прокурор.

4. Ако до 48 часа няма отговор от регулаторите и главния прокурор, се изпращат писма до Европейската комисия както и до множеството организации в ЕС и извън него, свързани със свободата на словото.

5. Изпращат се писма до всички западни посолства в България, уведомявайки дипломатическите мисии как държавата активно участва в потъпкване на свободата на словото и за бездействието на всички институции в България, които трябва да гарантират свободата на словото и да не позволяват подобен прасешки монопол.

6. Изпраща се писмо до Съвета на ЕС (на който по комично стечение на обстоятелствата България ще е домакин), уведомявайки го за бездействието на всички институции в България, които трябва да гарантират свободата на словото и да не позволяват подобен прасешки монопол.

За всички тези дейности със сигурност ще се намерят доброволци, които да свършата тази работа за нула време. 

И в заключение ще кажа, че ако такова нещо се беше случило в САЩ – сульовците дистрибутори биха не само ми обогатили неимоверно банковата сметка заради неизпълнението на договора, но лицензът им за дистрибуция би бил поставен под въпрос. А ако (недай си боже) има съмения, че има посегателство над свободата на словото, сульовците дистрибуторите биха били съдени и от самата държава. С други думи биха летели много глави на прасета по веригата. Ясно ли е това? Ясно ли е?!!!

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Балканите никога не са били щастливо място. Ако сте родени тук, трябва да сте готови през целия си живот да се срещате с лоши моменти. Но Бог ни е подредил така, че да не можем да избираме мястото, където сме родени и ще трябва да се мъчим.“

Горан Брегович, музикант и композитор от Босна и Херцеговина, роден на 22 март преди 75 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...