в. "Сега"

Новината - създадена е нова стихосбирка в чест и слава на отделни личности от ГЕРБ. За съжаление не разполагаме с екземпляр от стихосбирката, нито сме запознати подробно със съдържанието ѝ. 

Но тъй като един от хероите на стихосбирката сам се похвали във Фейсбук, прочетохме стихотворението за Митко Стайков - утвърден гербав политик, областен управител на Търговище от 2009. Оскъдните данни за личността му в Уикипедия включват сведението, че през 2011 г-н Стайков "прибира най-големия бонус от всички останали областни управители в страната, 4920 лева над заплатата си", а преди това бил шеф на ГЕРБ-Омуртаг.

Сами по себе си и тези житейски факти са достатъчно шокиращи, но нека представим и самата стихосбирка, тоест това, което сме видели от нея.

Книгата носи заглавие "Личности на ГЕРБ", като името на партията е изписано с официалното лого на формацията. Самите личности са възпети посредством акростихове, образуващи името на възпетия. 

Единственото произведение от книгата, до което се докосваме, ни дава представа за общата картина - среща се например епитетът "усложлив", което би могло да означава, че г-н Стайков е човек на усложненията, което обаче не го вярваме. Ако беше така, щеше ли г-н Стайков да остане 10 години областен управител? Правдата не е спазена!

На задната корица, която г-н Стайков е заснел и публикувал, четем следните думи за авторката:

"Поетесата Зоя СИМОВА е от онези провинциални автори, които обикновено сътворяват творбите си в бял стих. И това не е никак случайно, защото днес поетичното чувство е необозрима територия на житейското изкуство - да ценим и да обичаме заслужилите личности около нас, значими в обществото със своя показателен пример и човешко достойноство. 

През последните години на своята богата творческа биография тя се изяви в модерния акростишен нюанс на своето амплоа, за което заслужава похвала и признание!

С поредната си акростишна поетична книга Зоя СИМОВА се извиси като първата и единствена поетеса у нас, оценила житейския и професионалния апогей на видните (според нея) личности от ПП "ГЕРБ". 

Дано стихотворните ѝ посвещения се харесат от техните именити герои. 

Веселин Касчиев, поет-литературовед"

Както се вижда от приложеното факсимиле - книгата не е ослепително грамотна, ала това е последна грижа на съвременното изкуство. Младите творци хич не се интересуват от правописание, защо пък старата генерация да си дава зор? Прави впечатление и пожеланието на поета-литературовед стиховете да се харесат на "техните именити герои" - за читатели извън този кръг не се и споменава, което е малко обидно, защото ето ние например проявихме интерес.

Особено ни заинтересува стихът, който започва с буквата Й - "Йо е твоята Богиня на дълга". Това - изказано като похвала! Все пак въпросната Йо в гръцките митове е нищо повече от разтурикъща. Тя е любовница на Зевс, чиято ревнива съпруга Хера превърнала в крава с един стършел под опашката, да се научи как се побарват чужди мъже! После минала през Босфора, станала пак човек и прабаба на Херкулес, но пък - Богиня на дълга?... Карай, чувството е важно! 

Скоро не бяхме попадали на придворна поезия - позаглъхна лирата на партийната привързаност, а това е жалко за българската култура. 

В края на краищата стабилността не може да се крепи само с похватите на медийната група "Корпуленшън Таймс", спецпрокуратурата и КПКОНПИ. 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Ако приемем, че вечност не означава безкрайна продължителност от време, а безвремие, тогава вечният живот принадлежи на тези, които живеят в настоящето.“

Лудвиг Витгенщайн, австрийски философ, роден на 26 април преди 136 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.