В предизборната си програма ГЕРБ се кълне, че ще подпомага българската култура. В публикувания късно снощи документ с общи приказки и клишета се обещава продължаване на досегашната политика на кабинета. Двата мандата на ГЕРБ ще се запомнят с непрозрачност, спорна театрална реформа, връзкарство и разруха на културното наследство. 

В програмата е заявено реално изпълнение на предвиденото в Закона за хазарта отчисление от 10% за Националния фонд „Култура” - нещо, което така и не се случи, защото доскорошният финансов министър Владислав Горанов твърдеше, че нормата противоречи на философията на Закона за публичните финанси.

Партията на Бойко Борисов обещава и достигане до максимално финансиране на българското кино от държавата съгласно Закона за филмовата индустрия. Скандалите за разпределянето на субсидиите непрозрачно и там бяха чести. 

Бившите управляващи се опитват да привлекат гласове с мантри, че ще се популяризира българската литература на големите международни панаири. И тук е пресен последният скандал от есента, когато щандът на България  на панаира във Франкфурт се оказа най-скъпият и остана празен, защото издателствата имаха само 8 дни, за да кандидатстват за участие. 

От предизборната програма се разбира, че театралната реформа ще бъде продължена без изменение - тоест бедните провинциални театри ще получават по-малка субсидия и все така ще са заплашени от закриване. 

Единствената конкретика е, че ще се ремонтират училищата във Варна и Котел, операта в Пловдив, Националната художествена галерия. 

Залага се много и на културен туризъм и археология - досега познатият метод в това отношение е леене на бетон в бутафории. 

Вижте програмата тук.

 

„Странно е, но съм по-добър в театъра. Чувствам сякаш разцъфвам пред публиката.“

Хю Грант, британски актьор, роден на 9 септември преди 64 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.