Къщата на Яворов ще остане музей и ще бъде купена от държавата или общината, съобщи заместник-кметът на София Тодор Чобанов по Нова тв. Целта е да се стопанисва от Националния литературен музей в партньорство със Столичната община. 

Чобанов пропусна факта, че още през 2016 г. министерството на културата обяви, че преговаря със собственика да придобие емблематичния имот срещу продажба или замяна. Нищо подобно не се случи, освен че са се натрупали лихви и цената й се е качила. 

Юристите на общината и на министерството на културата търсели начин за придобиване на сградата. Тя се продава на търг от частен съдебен изпълнител за 1,6 млн. лв., тъй като е ипотекирана, а ипотеката не се плаща.

Васил Панчев я купил през 2015 г. срещу натрупан дълг от 300 хил. евро. Казва, че после разбрал, че над имота тегне неизплатена ипотека от предишния й  собственик Володя Лозанов. 

„Обявената цена покрива цялото задължение. Дългът е към физическо лице и към Националната агенция за приходите”, обясни частният съдебен изпълнител  Мирослав Колев.  

„Близо милион евро са били върнати на предишния собственик, но при преизчисляване на лихви или не знам по какъв начин са се оказали разлики от около 300 000 евро, които в момента той предявява към нас. Странното в случая е, че длъжникът, генерирал този кредит, продавал е имота сам на себе си и е платил на съпругата си над 250 000 лв. комисиона, за да продаде от частната си компания имота на дружество с нестопанска цел, на което той е бил председател, изведнъж става кредитор”, разказа Панчев.

Лозанов обаче отговори, че в периода 2009–2013 г. когато е представлявал собственика - сдружение с идеална цел, финансовите задължения са обслужвани в пълен размер и в срок. „Г-н Панчев да отговори защо след 2014 г. това обслужване е престанало”, заяви Лозанов.

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.