SKIF

Ако има как историята да се разказва  разбираемо, увлекателно и живо в училище – това е начинът, по който са написани книгите от поредицата „Кой е” на издателство „Книгопис”. Заслугата е на англоезичните автори и илюстратори, които правят показно на българското министерство на образованието как едно дете може да възприеме исторически личности и събития, при това с изключително любопитство. 

Досега са излезли само две книжки – за Леонардо да Винчи и Исак Нютон, но началото е обещаващо. Жив език, никаква терминология, изключително прецизен подбор на факти и събития, майсторски рисунки - това е тайната. 

Българските деца познават и предишни добри преводни издания от поредицата „Страховитото в историята”, които на смилаем език дават богата обща култура. За жалост, българската история съществува все още само във високия си наратив и най-голямото престъпление е, че учебниците за трети и четвърти клас са абсолютно неразбираеми, сложни и зле написани и илюстрирани. 

Министерството и учебникарските издателства има много да се учат от чуждестранните си колеги, защото изработването на добър и интересен учебник е изкуство. Тук обаче този начин на мислене още не е дочакал часа си. 

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.