РУМЕН БЕЛЧЕВ, „Стършел“

Обяснявали са ми как социолозите познават резултатите от изборите – избират хиляда и нещо сънародници, толкова от град, толкова от село, процент жени, процент мъже, процент други, кръщават ги представителна извадка, питат ги кой им харесва и кой – не чак толкова, после събират, делят, умножават – и – познават, макар и с уговорката, че данните са към днешна дата, утре ако завали, може и да се променят. И така, представителната извадка посочва хептен представителната извадка на обществото, която ние, непредставителната, ще пратим да ни управлява.

А за да направим информиран избор, кандидатите за извадката трябва да ни кандардисат. Кандърмата по нашенски представлява в най-общи линии дране на ризи, биене на шамари, малко махаленски клюки и тържествен концерт за финал.

Ако само за момент приемем, че всичко, казано от държавните мъже, жени и други, е сто процента истина, стигаме до следните изводи:

• Водещата към момента партия е съставена от патологични лъжци и опорни точки.

• Догонващата ги пък краде милиарди дори с онова, на което нормалните хора само сядат.

• Има едни, които са на път да ни вкарат в трета световна или поне трета балканска война.

• Явява се и някакъв аптекар, който продава краден бензин.

• А пък онази нова формация е съставена от шизофреници, пияници, наркомани, мъже с нетрадиционна таквази ориентация, общо взето – пезевенци.

• В Европарламента заседават изпратени от нас погрешка национални предатели.

• Разцепена партия обвини отцепниците, че досега само се били возили в нея и накрая даже не си платили сметката, затова направо ги изхвърлили в движение.

За сваляне на напрежението и развеселяване на публиката в почивката между два рунда, извинете, дебата, се явяват клоуните – мушмороци, сменили по пет партии, и ни обясняват, че го правели, за да не изневерят на принципите и идеалите си. Публиката пада от смях, защото веднага се сеща за дъвката „Идеал”, която не правеше балончета, но се разтягаше чудесно.

Изобщо – ако вярваме на изреченото през тоя скапан месец, във всички партийни листи вампири-таласъми танцуват по налъми.

И така – до деня, в който ще преброят гласовете, ще обявят победителите и победените и, подготвени от едномесечната кандърма, че който и да е първи, е направил някаква шашма, ужасени, че ще ни управляват лъжци, крадци, пезевенци и национални предатели, възмутени ще вдигнем по едно знаме с по-яка дръжка и ще излезем на площадите да бием тези, които празнуват победата с развети знамена със също толкова яки дръжки. Ще има пукнати глави, строшени коли, полицията ще тактува с палките по щитовете в такт три четвърти, изобщо – купон и всенародно веселие!

Тогава, притеснени да не би да ги почнем и тях, избраните от нас патологични лъжци, пезевенци, крадци и национални предатели, изведнъж ще оставят за малко основните си занимания и ще излязат да ни убеждават да се държим като цивилизовани хора, в името на националното единство, европредседателството, икономическия ръст и просперитета на България.

Дано все някой успее да им рече, че вземаме пример от тях – вампирите-таласъми!

 

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Музиката принадлежи на всички. Само звукозаписните компании все още вярват, че те са собствениците й.“

Джон Ленън, английски музикант, роден на 9 октомври преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.