РУМЕН БЕЛЧЕВ, "Стършел"

Почукайте по главата си – ако звучи на кухо, значи прокуратурата е права – вие сте куха лейка. А тя у нас винаги е права до доказване на противното. Лошото е, че противното май е повече от доказаното.

Понякога имам усещането, че аматьор-фейлетонист, ей така – на майтап – подготвя прокурорските медийни изяви.

Да си спомня някой как Цветан Василев изнесе капиталите на КТБ от трезора? Не, затова услужливо ще ви припомним – прокуратурата ни обясни, че натъпкани в черни чували са ги качили на частния му самолет. Двеста милиона в торби как се влачат, никой, който не е пренасял гардероб до петия етаж, не знае. Но ние, лейките, повярвахме, защото прокуратурата у нас е най-сериозната институция, към която трябва да се отнасяме с уважение и малко страх – току-виж решила да провери кои са тия, дето се се съмняват в имотното й състояние, след като никой не е виждал прокурор да търка билетче.

Нейсе, както би рекъл класикът, запуши я…

А да си спомняте кой беше първият хакер? Със сигурност – не. Казваше се Алексей Петров, наричан от тогавашния премиер (Борисов, ако и това не се сещате) не „вълшебник”, а „лоялен гражданин”, защото му донесе на крака предварително разпространения в интернет секретен доклад на ДАНС, загубен някъде по тротоарите на „Дондуков” от предишния премиер, Станишев. Екс-премиера го посъдиха известно време, след което му рекоха, че не бил виновен и го пратиха в Брюксел да ни представлява. А „лоялният гражданин“ бе обявен за Октопод и съден на три инстанции, за да бъде оправдан няколко години по-късно. Та да може той да ни осъди да му платим за некомпетентните действия на смятаните от нас за компетентни органи.

В органите очевидно продължи да върлува скритият талант на аматьора-фейлетонист, за да забавлява нас, лейките. Той дори хързулна тогавашния вътрешен министър г-н Цветанов, днес вече само инвеститор в недвижими имоти, да чете по телевизията СРС-та, в които лекари обсъждат дали да удавят новородено в кофа с вода. Майтап бе, Уили! Докторите бяха оправдани, майката със сигурност остана с известни съмнения в здравия разум на здравната и съдебната ни системи, важното е шоуто да продължава!

И, слава Богу, продължи – яви се нов хакер! Както се пее в песента, Бог ни го изпрати, та да се забавляваме и с него. След обвинението, че сред списъка на пет милиона данъкоплатци е дирил специално личните данни на премиера, депутата Пеевски и главния прокурор, прокуратурата за всеки случай взе, че ги изпрати на медиите, та който е компютърно неграмотен, да може да си ги намери там. А за да бъде аферата разбираема и за най-неграмотните кухи лейки в областта на високите технологии, ни разкри коварния му терористичен замисъл за дистанционно пускане на пръскачките край парламента, та да измокрят политическия ни елит и така да разкалят терена и дестабилизират държавата.

Щом ни смятат за толкова кухи лейки – да вземем да си налеем малко водица и да идем да поливаме тревичката около мястото, където съединението прави силата – и без това сега е ваканция, няма опасност да накиснем никого, дъждовете спряха, тревата ще вземе да изсъхне и държавата хептен да се разклати!

Не ни стига напастта по свинете, ами и кухи лейки дрънчат отвсякъде!

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Чистата съвест е най-добрата възглавница.”

Хенрик Ибсен, норвежки драматург, роден на 20 март преди 197 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...