Издателство "Жанет 45" отпечата класиката на Вазов "Под игото" на т.нар. „шльокавица“ по случай 24 май. Това е популярен сред младите хора тип писане, съчетаващ латински букви, цифри и препинателни знаци, възникнал и набрал скорост покрай общуването през дигитални устройства – от навлизането на електронната поща, есемесите и чат форумите през 90-те години до мобилните чат приложения днес.

Издателството пресъздава романа по този начин, за да покаже, че употребата на "шльокавица" е реална заплаха за грамотността на българите. Според "Жанет 45" този феномен застрашава дори съществуването на българския език. Точно заради това е избран именно този роман.

"Под игото" заема специално място в съзнанието на всеки българин и преобразяването на романа в „шльокавица“ ясно показва колко много губим, когато тази абсурдна писменост започне да измества кирилицата", пишат от издателството.

Книгата вече е в продажба, а срещу всяко купено копие издателите ще дарят други две български книги на училища, читалища и библиотеки в цялата страна. Издателството не съобщава в какъв тираж е изданието и колко струва.

 

„Пленяват ме хора, които могат да живеят без страх от последствията, да бъдат страстни без предпазливост, хора, които безумно мразят и обичат.”

Федерико Фелини, италиански режисьор, роден на 20 януари преди 105 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...