Първото издание на "Под игото", публикувано в поредицата "Международна библиотека" на лондонското издателство "Хайнеман" в края на 1893 г., може да се види в Столичната библиотека. Английското издание предхожда българското с няколко месеца, предполага се, че преводач е Иван Евстратиев Гешов.

Печатницата на Тодор Чипев отпечатва "Под игото" през 1894 г. Копие от него също е изложено, както и първата обширна критическа студия, посветена на романа, от 1896 г. на д-р В. Балджиев.

Документалната изложба е по случай 170-годишния юбилей на Иван Вазов и е озаглавена "Из бележника на поета". Тя ще бъде открита днес, 8 юли, от 13 ч. със слово на Здравка Евтимова - председател на българския ПЕН-клуб.

Експозицията "Из бележника на поета" включва уникални издания на Вазов, биографични книги за него, редки екземпляри с негови автографи, ценни грамофонни плочи с негови творби в изпълнение на бележити български артисти.

"Патриархът на българската литература не е оставил цялостен мемоарен труд. Пише две къси автобиографии - от 1895 г. и 1920 г., и малката, но много интересна книжка, изпълнена с мемоарни откъси "Из бележника на поета" (1920). Благодарение на упоритостта на неговия биограф Иван Д. Шишманов финалът на творческия път на Вазов се маркира от впечатляващата по своята пълнота проникновена изповед, записана и включена под надслов "Животът на поета, както ми го разказа той сам" (1916) в дълго подготвяната, но излязла посмъртно книга "Иван Вазов. Спомени и документи" (1930) под редакцията на Михаил Арнаудов", отбелязват от Столичната библиотека.

Представени са и трите първи стихосбирки на народния поет: "Пряпорец и гусла", издадена под псевдонима му Пейчин в Румъния през 1876 г., "Тъгите на България" , издадена в Букурещ през 1877 г. и подписана с истинското име на автора, както и "Избавление" от 1878 г .

Акценти в изложбата са и "Стихотворения за малки деца" от 1883 г., написани за три дни по поръчка от издателя Д. В. Манчов за 200 франка и самостоятелното издание на цикъла "Епопея на забравените" от 1926 г. като №1 на "Библиотека Иван Вазов".

"За първи път ще бъде изложен нов четвърти автограф на поета от колекцията "Кирил Христов" и музикалния сборник "Училищни песни" 1904 г. с песни на Панайот Пипков по текстове Вазов", отбелязвят от Столичната библиотека.

В изложбата са включени и фотокопия на илюстрации към романите на Вазов - от Йозеф Обербауер, Иван Мърквичка, Антон Митов, Антони Пиотровски, както и на портрети на класика, скицирани от Иван Шишманов, Чакъров, Харалампи Тачев, Никола Тузсузов.

Интерес представляват и грамофонните плочи с изпълнения на стиховете на класика и драматизацията на "Чичовци" с участието на Апостол Карамитев, Стефан Гецов, Славка Славова, , Йордан Матев, Маргарита Дупаринова , Николай Бинев и други големи наши артисти от близкото минало.

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Този, който убива човек, убива разумно същество, което е по подобие на Бог, но този, който унищожава добра книга, убива самия разум.“

Джон Милтън, английски поет и публицист, роден на 9 декември преди 416 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.