Световноизвестният драматург Иван Вирипаев идва в България по покана на Народния театър „Иван Вазов“, за да участва в разговора „Театър и политика – полета на пресичане“. Дискусията между Вирипаев и режисьора Галин Стоев ще се състои на 18 юни (неделя) от 16:30 до 18:00 ч. на сцена „Апостол Карамитев“ в Народния театър.

В първата си публична среща след началото на войната двамата ще разговарят за това как се създава театър в настоящия геополитически и културен контекст, доколкото след пандемията и в условията на военни действия в Украйна е невъзможно театралната практика да се случва единствено в сферата на художественото.

Вирипаев и Стоев са сред водещите имена на европейската театрална сцена, свързва ги дългогодишно приятелство и творческо сътрудничество. Освен че ще споделят размислите си за полетата на пресичане между театъра и политиката, двамата ще разкажат и с какво се занимават в ситуацията на криза на смисъла и разместени понятия за добро и зло, в какво откриват нови предизвикателства и по какъв начин „ползват“ театъра като платформа за активна рефлексия на съвременността.

ИВАН ВИРИПАЕВ е един от най-известните и поставяни съвременни драматурзи - има над 20 написани пиеси, реализирани и играни в над 250 театъра по цял свят.  Театралният му път започва с диплома по актьорско майсторство от Театралния институт в родния му град – Иркутск. През 2001 г. се установява в Москва, където завършва Театралния институт „Шчукин”. Участва в основаването на алтернативното театрално пространство „Театр.doc”, открито с пиесата му „Кислород”, която има огромен успех и веднага е обявена за манифест на новата руска драма. Текстовете за театър на Вирипаев са добре познати и на българската публика от постановките на режисьорите Галин Стоев, Явор Гърдев, Крис Шарков, Младен Алексиев, Иван Добчев и др. Поради категоричните антивоенни позиции на Вирипаев днес пиесите му са забранени в Руската федерация.

ГАЛИН СТОЕВ завършва театрална режисура в НАТФИЗ при проф. Крикор Азарян. Първоначално създава редица представления по класически автори (Корней, Стриндберг, Шекспир, Есхил, Бюхнер, Брехт, Мюсе), а след това постепенно се насочва към съвременната драматургия (Мишима Юкио, Харолд Пинтър, Том Стопард, Филип Ридли). Определя срещата и приятелството с Иван Вирипаев като едно от най-важните събития в живота си. През 2002 г. поставя  пиесата на Вирипаев „Сънища" (със заглавие „Археология на сънуването”), следват представления по „Кислород“, „Непосилно дълги прегръдки“, „Генезис 2“ (представено на 61-вото издание на фестивала в Авиньон, в Рим, Брюксел, Париж и Отава). През 2017 г. Галин Стоев поставя в Народния театър пиесата на Вирипаев „Танцът Делхи“.

Събитието е с вход свободен до изчерпване на местата. По тази причина е необходима предварителна регистрация и изрично получено потвърждение за запазено място.  

Вашата регистрация можете да направите на имейл адрес: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите. до 16 юни (петък), 17.00 ч., като посочите две имена и телефонен номер за връзка.

Видеозапис от дискусията ще бъде публикуван в YouTube канала на Народния театър.

Събитието е част от третото издание на фестивала New Stages Southeast, което тази година е под надслов  „Драма и политика“. Фестивалът е организиран от Гьоте-институт България в партньорство с Народния театър, РЦСИ „Топлоцентрала“, „Организация за съвременно алтернативно изкуство и култура – 36 маймуни“ и кино „Одеон“.

Като част от програмата на фестивала, на 18 юни, от 14:00 ч., в зала „Юг“ на Народния театър ще се състои дискусията „Хоризонти за българската драматургия“, а от 19:00 ч. на сцена „Апостол Карамитев“ ще се състои пърформанс-четенето на пиесата „Слънчева линия“ от Иван Вирипаев – част от ПроТекст 12. Входът за четенето е с билети, които могат да бъдат закупени от касите на театъра и онлайн.                               

 

„Двете най-чести причини за нещастието на хората са: от една страна, незнанието колко малко им е необходимо, за да бъдат щастливи, а от друга, мнимите потребности и безграничните желания.“

Хелвеций, френски литератор и философ, роден на 26 януари преди 310 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...