СВЕТЛАНА ДАМЯНОВА, СФФ

По традиция българското кино е силно представено в програмата на международния филмов фестивал София Филм Фест от самото начало. 28-ото издание няма да е изключение

и фестивалът представя 43 български пълнометражни игрални и документални филма, международни копродукции с българско участие и  късометражни филми.

9 филма, създадени между март 2023 и март 2024, участват в програмата "Ново българско игрално кино". „Клопка“ на Надежда Косева (европейска премиера) и „Защото обичам

лошото време“ на Яна Лекарска (световна премиера) са в международния конкурс, „Уроците на Блага“ на Стефан Командарев – в Балканския конкурс, а „Диада“ на Яна Титова – в конкурса "Тийн". След участието си на „Златна роза“, софийска премиера ще има филма на Петър Русев „Апостол – един нежен рицар в Бруталия“.

12 пълнометражни документални филма са в програмата „Български документални премиери“.

Всички филми са премиерни за София. „Последният гларус“ на Тонислав Христов и „Балканска черна кутия“ на Цветан Драгнев са и в международния документален конкурс, а „Пулсиращи тепета“ на Тодор Башиянов и Тодор Карагяуров за емблематичния музикален радиоводещ Тома Спространов и „Монолит бенд“ на Димитър Илчев за обичаната българска рок-група ще имат световни премиери.

Тази година е рекордна за участие на международни копродукции с българско участие. „Предупреждението“ на Ади Войку (Румъния-България) и „Хория“ на Анна-Мария Команеску (Румъния-България-Сърбия) са в Международния конкурс, „Живот“ на Зеки Демиркубуз (Турция-България), „Работническата класа отива в Ада“ на Младен Джорджевич (Сърбия-Гърция-България-Черна гора) и „Съзряване“ на Кристина Йоакемиди (Гърция-България) са в Балканския конкурс, където „Аркадия“ на Йоргос Зоис (Гърция-България) е извън конкурса. В рубриката „Калейдоскоп“ е копродукцията на Грузия и България „Гражданинът светец“ на Тинатин Кайришвили, в която се откроява експресивното черно-бяло изображение на оператора Крум Родригес.

Общо 14 български късометражни филма ще бъдат представени на фестивала. 12 от тях (9 световни премиери) ще са в конкурса за български късометражен филм, а общо 12 ще имат премиера за софийската публика.

В чест на носителите на Наградата на София на Столичната община, юбилярите Цветана Манева и Георги Тодоров-Жози, ще покажем непреходната българска класика „Мера според мера“ на Георги Дюлгеров.

Ще си спомним и за отишлите си без време знакови режисьори на киното на прехода Иван Черкелов („Парчета любов“) и Людмил Тодоров („Миграцията на паламуда“).

„Лошото във филмовите учебни заведения е, че хората, които преподават, са толкова далечe от самата индустрия, че изобщо не подготвят учениците за това, което ще се случи.“

Брайън Де Палма, американски режисьор, роден на 11 септември преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.