Аниматорът Теодор Ушев, работещ в Канада, е първият български режисьор с номинация "Оскар" за своя творба. Той бе номиниран днес, 24 януари, за най-престижната награда в категорията "най-добър късометражен анимационен филм", съобщи ВСС. 

"Сляпата Вайша" е адаптация по едноименния разказ на Георги Господинов от сборника "И други истории". 6-минутният филм разказва историята на Вайша - момиче, обречено цял живот да остане незрящо за настоящето, раздвоено между миналото, в което гледа с едното си око и бъдещето, видимо за нея с другото. 

Зад проекта стои френската телевизия АРТЕ, копродуцент е Националният филмов борд на Канада, където Теодор Ушев живее и работи от 1999 г. "Сляпата Вайша" е един от първите филми в света с добавена реалност, съобщи още миналата година авторът. 

Конкурентите на "Сляпата Вайша" в категорията са "Piper" на гигантите "Пиксар", както и "Borrowed Time", "Pearl" и "Pear Cider and Cigarettes".

ТЕОДОР УШЕВ е роден през 1968 г. в Кюстендил, е носител на над 120 международни награди през последните 10 години с филмите си Tower Bawer (2005), Drux Flux (2006), "Човекът, който чакаше" (2007) по текст на Кафка, музикалният "Демони" (2012). През 2010 г. анимацията му "Дневниците на Липсет" бе канадското предложение за "Оскар". През 2014-а лентата му "Глория Виктория" бе номинирана в челната десятка на "Оскарите" за анимация. Преподава и провежда майсторски класове в над 20 университета и фестивали по света. 

 Всички номинации тук

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Не можем да обвиняваме човек за това, че защитава своето достойнство. Това е негово задължение.“

Джоузеф Конрад, британски писател от полски произход, роден на 3 декември преди 167 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин