В международна анкета, водещи критици, журналисти, куратори и фестивални директори, са били попитани да споменат имената на най-влиятелните фигури в световната анимация за последния четвърт век, съобщи БНР. Резултатът след допитването е поставил на върха българския аниматор, художник и режисьор Теодор Ушев. В първата четворка още са режисьори като Режина Песоа (Португалия), Коджи Ямамура (Япония) и Игор Ковальов (Русия/САЩ).

В същата анкета за най-добър пълнометражен анимационен филм е обявен „Отнесена от духовете“ на японския режисьор Хаяао Миязаки.

Анкетата е организирана от кураторите на анимационния фестивал в Лерида (Animac) и културния център на Барселона, начело с Каролина Лопез. В нея участват 25 специалисти и историци от цял свят.

ТЕОДОР УШЕВ е български мултимедиен артист, режисьор и графичен дизайнер. В последните 15 години работи за националния филмов съвет на Канада. Има повече от 15 филма, донесли му над 200 международни награди, включително номинация за „Оскар“, Кристал от Анси, Почетен медал от Френската академия за филмово изкуство „Сезар“ и награда за най-добър късометражен филм  на Асоциацията на чуждестранните журналисти в Холивуд ("Златен глобус"). Член е на Американската академия за филмово изкуство AMPAS, кавалер на Ордена на изкуство и литература на Френската република.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Мисля, че всеки е луд. Възхитен съм от хората, които са смятани за най-нормални, защото на мен те ми изглеждат най-странни от всички.“

Джони Деп, американски актьор, роден на 9 юни преди 60 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Петият вагон“ - равносметка или ново начало

 

През 2022 г. писателят Христо Карастоянов е прегледал, обработил и допълнил своите текстове, конструирайки пъзел, които наистина могат да се разглеждат и като мини романи

Страстната адвокатска защита на един философ

 

Есетата на Октавиан Палер те карат да ги препрочиташ и отново да вникваш и разсъждаваш върху големи теми и образи на световната литература

Фрагменти около една книга на Марин Георгиев

"Марин е от редките участници в софри и говорилни, който усети как изтича времето в бездействие, ако не предприемеш нещо да задържиш хода му" - Георги Мишев за книгата на "Камъчето под езика"