В международна анкета, водещи критици, журналисти, куратори и фестивални директори, са били попитани да споменат имената на най-влиятелните фигури в световната анимация за последния четвърт век, съобщи БНР. Резултатът след допитването е поставил на върха българския аниматор, художник и режисьор Теодор Ушев. В първата четворка още са режисьори като Режина Песоа (Португалия), Коджи Ямамура (Япония) и Игор Ковальов (Русия/САЩ).

В същата анкета за най-добър пълнометражен анимационен филм е обявен „Отнесена от духовете“ на японския режисьор Хаяао Миязаки.

Анкетата е организирана от кураторите на анимационния фестивал в Лерида (Animac) и културния център на Барселона, начело с Каролина Лопез. В нея участват 25 специалисти и историци от цял свят.

ТЕОДОР УШЕВ е български мултимедиен артист, режисьор и графичен дизайнер. В последните 15 години работи за националния филмов съвет на Канада. Има повече от 15 филма, донесли му над 200 международни награди, включително номинация за „Оскар“, Кристал от Анси, Почетен медал от Френската академия за филмово изкуство „Сезар“ и награда за най-добър късометражен филм  на Асоциацията на чуждестранните журналисти в Холивуд ("Златен глобус"). Член е на Американската академия за филмово изкуство AMPAS, кавалер на Ордена на изкуство и литература на Френската република.

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Ние сме за света все още една неизвестна кинотеритория. Тепърва трябва да пробиваме - нямаме унгарския, полския, чешкия или немския опит от миналото.”

Никола Рударов, български актьор и режисьор, роден на 6 декември преди 97 години.

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.