Стивън Кинг отново изрази мнение срещу неразумните закони за оръжията в САЩ, съобщи „Гардиън“. Той нарече тези, които регулират контрола върху оръжията, „гордо затворени умове“. Този път Кинг протестира в социалната мрежа „Туитър“.

Съобщенията на Кинг в „Туитър“ са провокирани от скорошния случай, при който 9 души бяха застреляни в методистка църква в Южна Каролина, която е посещавана от афроамериканци. Задържан е Дилън Рууф на 21 години. Той е получил оръжието като подарък за последния си рожден ден, а във „Фейсбук“ има снимка с яке с цветовете на расистки организации. Негови познати твърдят, че е планирал удара си 6 месеца.

„Докато отговорните собственици на оръжия не подкрепят отговорни закони за техния контрол, невинна кръв ще продължи да бъде проливана. Колко пъти трябва да виждаме това? Има прекалено много затворени умове, които се занимават с контрола върху оръжията. Нещо повече – ГОРДО затворени умове. През това време американското стрелбище остава отворено. Според „Bloomberg Business“ тази година смъртните случаи, причинени от огнестрелни оръжия в САЩ, ще надхвърлят жертвите по пътя. Не можеш да сложиш предпазен колан на полуавтоматично оръжие“, написа Кинг.

Той публикува и есе по темата през 2013 г. след стрелба в начално училище в Кънектикът, която взе 26 жертви. Преди години Кинг изтегли от книжарниците романа си „Гняв“, след като се оказа, че той е вдъхновил убийствата в училища във Вашингтон и Кентъки, съответно през 1996 и 1997 г.

„Полуавтоматични и автоматични оръжия ще продължат да бъдат използвани от лудите хора, докато наистина силните организации в тази страна не се намесят и не обърнат хода на събитията“, допълни Стивън Кинг.

Законите за притежание, придобиване и използване на оръжия в някои щати са дискутирани от много години. Според много критици липсва достатъчно контрол и това води до масови убийства на невинни хора.

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

"Когато искаш да намериш жест, когато търсиш как да играеш на сцената, трябва само едно - да се вслушаш в музиката. Композиторът вече се е погрижил за това."

Мария Калас, оперна дива, родена на 2 декември преди 101 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин