СТИВЪН КИНГ в интервю за NPR.org:

 "Хората продължават да повтарят: "Боже, все едно живеем в история на Стивън Кинг". И единственият ми отговор на това е: "Съжалявам".  Пандемия като COVID-19 бе неизбежна. Няма никакво съмнение, че в общество като нашето, в което пътуванията са част от ежедневието, рано или късно щеше да се появи вирус, който да получи широко разпространение.

Щом искат, читателите могат да ме наричат хорър писател - и това е добре, стига да четат книгите ми. Но мисля, че правя много повече и се интересувам от мистерията какви сме ние и на какво сме способни. 

Много хора ми се обадиха, когато Доналд Тръмп беше избран за президент за да ми кажат: „Това е точно като в "Мъртвата зона". Там има герой на име Грег Стилсън, който става щатски сенатор  и след това се издига до президентството. Така че това е вторият път. И сега, когато Тръмп всъщност е президент на Съединените щати и има пандемия в световен мащаб  изглежда, че в реалността „Слъсък” и Мъртва зона” взаимно се опрашиха . Не ми е много удобно. Непрекъснато чувам хора да се оплакват, че сякаш живеят в история на Стивън Кинг. Мога да кажа само, че съжалявам.

Като човек, който вече е в 70-те си години, си спомням разказите на майка ми за Голямата депресия. Тя е оставила белег. Оставила е травма след себе си. И мисля за моята внучка - която сега не може да се види с приятелите си, освен по скайпа, защото е затворена вкъщи… Един ден, когато порасне и нейните деца й се оплачат: "Мамо, толкова ми е скучно вкъщи, не може ли да изляза?", тя ще им каже: "Трябваше да видиш как беше през 2020 г., когато се наложи да стоим вкъщи месеци наред! Не можехме да излезем. Страх ни беше от микроби!"

---

Двадесет часа на ден живея в същата реалност, в която живеят всички останали. Но в продължение на четири часа нещата са различни. И ако някога ме питате как или защо се случва това, ще трябва да ви кажа, че за мен то е същата загадка, както и за всеки друг. … През всичките години, в които съм се занимавал с това - откакто открих таланта си на 7 или 8 години - все още се чувствам по тази начин, както в първите дни - излизам от обикновения свят и влизам в моя собствен.  И това е прекрасно, вълнуващо преживяване. 

Това, с което живея и с което подозирам, че сега живеят много хора, е едно тревожно състояние, познато на всички, прекарали тежка зима  в изолиран район, където дълго време не може да се излиза навън. … Но благодарение на това, че съм си вкъщи, постигнах чудесен напредък с романа, по който работя сега, защото наистина няма много за правене и това е добър начин да се измъквам от притесненията си. Изпитвам не паника, не ужас, а някакво изтръпващо безпокойство, когато си казваш, че не бива да излизаш. Ако изляза навън, може да прихвана нещо или да го предам на някой друг."

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Целувала съм се с Орландо Блум, била съм до Джони Деп и Джефри Ръш. Беше удивително!”

Кийра Найтли, британска актриса, родена на 26 март преди 40 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...