ТЕОДОР УШЕВ, „Фейсбук”

"Току що попаднах на поредното дъвчене на дъвки - трябва ли държавата да помага на културата или не.

Та реших да цитирам един известен продуцент и собственик на филмова компания, който преди години на един семинар каза:

"За да имате самоиздържаща се културна индустрия, която не се нуждае от подкрепата на държавата, ви трябват поне 100 милиона човека, които говорят един и същи език. Само тогава бихте имали достатъчно публика, инвеститори и зрители, които да самофинансират производството на изкуство. Това е санитарният минимум."

Край на цитата. Направете сами сметка кои и колко са държавите, които могат да си позволят лукса да оставят културата само на пазарен принцип."

 

„Лесно е да се предвидят действията на себелюбеца, трудно е да се отгатнат само действията на честните и безкористните хора.“

Фенимор Купър, американски писател, роден на 15 септември преди 235 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.