„Е, светът се промени миналата нощ по начин, който не ми позволява да ви защитя. Това е ужасно чувство за един баща.“ Така започва писмото, което сценаристът Арън Соркин (55) написа до 15-годишната си дъщеря и майка й часове след като Доналд Тръмп спечели изборите за президент в САЩ. То беше публикувано от „Vanity fair“ . 

„Тежко е, че за първи път моят кандидат не печели (всъщност е за шести път), но е първият път, когато ужасна некомпетентна свиня с опасни идеи, сериозно психическо разстройство, липса на познания за света и без желание да го опознае, идва на власт“, пише емоционално Соркин, носител на „Оскар“ за сценария на „Социална мрежа“. Той излива отчаянието си, че не просто Тръмп е спечелил, а неговите поддръжници – Ку клукс клан, сърдити бели млади мъже, на които рапът пречи, мъже, които нямат право да се наричат така. „Омразата им даде надежда.“ 

На финала на писмото си той обявява, че битката не е свършила, а едва сега започва: „Америка си остава Америка и ние продължаваме да бъде американци. Въвлечени сме. Ще направим каквото можем в борбата за правосъдие, за правата на жените, за Първата поправка на конституцията, за равенство."

Соркин се обръща конкретно към дъщеря си Рокси с думите, че не вярва да мине и година, преди „този тип да се забърка в престъпление, достойно за импийчмънт“. „Ако успее някак да мине през четирите години на мандата си, ние през това време ще се борим за нашия кандидат и той ще спечели“, пише сценаристът, давайки надежда на момичето, че когато за първи път гласува, добрият ще спечели. 

„След Втората световна война дядо е дошъл в тази страна, като си е мислел, че осигурява страхотен живот за семейството си. Аз няма да дам на внучката му държава, пълна с мразещи и глупави мъже. Сълзите ви миналата нощ ме събудиха и никога няма да заспя повече“, гласи прочувственият финал. 

 

 

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„В поезията има двама гиганти – суровият Омир и финият Шекспир. В музиката също има двама гиганти – мислителят Бетовен и супермислителят Берлиоз.”

Модест Мусоргски, руски композитор, роден на 21 март преди 186 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...