Турският карикатурист Муса Карт, затворен от 9 месеца заради карикатурите си във в. "Джумхюриет" и обвинен в тероризъм, беше изправен пред турски съд преди два дни. Международната организация за правата на карикатуристите CRNI разпространи речта му в съдебната зала:

"Аз съм карикатурист. Рисувам карикатури от 35 години. Вместо да пишат дълги и криволичещи експозиции, карикатуристите изливат чувствата и мислите си директно, в удивителна и енергична форма.

Днес стоя тук като ответник на твърдения, които са несправедливи, безполезни и невъзможни. Обвинения, чиято несправедливост е доста крайна.

Заплашен съм от присъда 29 години затвор. Нещо повече, знам също, че прокурорът е притиснат да ме обвини като гюленист в терористична дейност и опит за преврат.

Отговорът ми на това е кратък: Аз отправям същото обвинение! Колко ужасно е, че на 15 юли 2016 г. нашата страна беше сцена на опит за преврат, който доведе до смъртта на 249 души и хиляди ранени!"

В речта си Карт изрежда имената на арестувани без вина писатели и журналисти. Той посочва, че преди години е рисувал карикатури срещу организацията на Гюлен, който тогава още не е бил смятан за враг на държавата. А сега по ирония на съдбата е изкаран негова дясна ръка. 

"По своята същност карикатурата е актуално изкуство, в което намира израз свободата на мисълта", заявява художникът.олята на хумора и на карикатурите е категорично да унищожават табута. По тази причина онези, които се противопоставят на демокрацията, не харесват хумористите и карикатуристите.  

Карикатурата е синоним на критичната мисъл. Ако погледнете изследванията, проведени от ОИСР относно критичното мислене, ще видите, че делът на младите хора в Турция, способни на високо ниво на критична мисъл и на противопоставяне, е едва 2,2%, докато средният процент на ОИСР е бил 11%. Тази цифра в Южна Корея възлиза на 28%. Бихме могли да използваме карикатурата, особено в училищата, за да развиваме критичното мислене. Но вместо това предпочитаме да водим наказателен процес, който ще го унищожи напълно.

През 2016 г. Турция е на 99-а позиция от 113 страни в индекса за върховенството на закона. И всички ние можем да видим, че ситуацията се влошава още повече през 2017 г. Във всички дебати по въпросите на правосъдието никой не казва: "Има правосъдие в тази страна."

В края на речта си карикатуристът призовава за справедливост и съзнание. 

 

  • ТРАГЕДИЯ

    Вечната Янка Такева. Кой дърпа конците в образованието

    Ако дърпаш цял сектор назад, може ли да минаваш десетилетия наред между капките? Българското образование достигна ниски нива по много причини, но една от тях е могъщ синдикат...

     
  • ЕКШЪН

    Жан-Клод Ван Дам - човекът с патентования ритник

    Той е шампион по бойни изкуства, културист, актьор и режисьор. Разкрачът и акробатичните му удари са патентовани. Има и свой паметник в естествен ръст в родния си град Брюксел. Екшън звездата Жан-Клод Ван Дам е роден на 18 октомври.

     
  • ЩУРЕЦЪТ

    Кирил Маричков, който си отиде на сцената

    Паметно е неговото участие в зората на демократичните промени срещу тоталитарния режим на БКП. Заедно с Богдана Карадочева и Стефан Димитров, Тодор Колев, Васко Кръпката и мнозина други той възпламеняваше митингите през 90-те години.

     

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     

„Враг номер едно на изкуството е да прилича на нещо вече правено, на нещо гледано. Ценното е уникалността.”

Георги Мишев, писател и сценарист, роден на 3 ноември преди 89 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Между два кадъра“ - разговори за кино

Новата книга на кинокритика Деян Статулов съдържа 51 интервюта със съвременни творци на българското кино... 

По стъпките на Алеко

"Тази книга е своеобразна в много отношения, включително и с начина на издаване – взаимопомощ, както на село навремето се събираха да свършат най-трудната работа при строежа на нов дом – да излеят бетонната плоча, или изкопаят основите." - Марин Георгиев за книгата "Спомен за доброто” на Ганчо Иванов...

За личното и отвъд него

 

„Нож“ на Салман Рушди всъщност представя образа на новото поколение терористи, които са готови на всичко и не познават чувството на съжаление...