Германски съд забрани на комика Ян Бьомерман да рецитира откъси от сатиричното си стихотворение, което написа срещу турския президент Реджеп Ердоган, съобщи ВВС.

Съгласно Наказателния кодекс на Германия, обидите срещу чуждестранни държавни ръководители могат да се накажат с до 3 г. ефективен затвор, но правителството може да реши дали да позволи на прокуратурата да продължи с наказателното производство. Съдът в Хамбург реши, че стихотворението на Бьомерман е сатира, но сексуалните препратки са неприемливи.

Канцлерът Ангела Меркел беше жестоко разкритикувана за това, че позволи на прокуратурата да заведе дело срещу комика, след като той рецитира стихотворение по телевизията през март, в което се казва, че Ердоган участва в содомия и гледа порнография с участието на деца.

Обаче коментарите по адрес на отношението на президента Ердоган към свободата на словото са позволени, констатира съдът. Адвокатът на подсъдимия заяви, че решението е в противоречие с „артистичната свобода”.

„Вярваме, че решението на съда в конкретната му форма е грешно, като се вземе под внимание, че съдът смята, че тези части с подхода на Ердоган към свободата на изразяване са приемливи”, заяви Кристиан Шертц.

Бьомерман отговори с публикуване на линк в „Туитър” към песента на Beastie Boys (You Gotta) Fight for Your Right (To Party).

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„Ако хората започнат да спорят, значи си направил добър филм.“

Анджелина Джоли, американска актриса, родена на 4 юни преди 48 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Петият вагон“ - равносметка или ново начало

 

През 2022 г. писателят Христо Карастоянов е прегледал, обработил и допълнил своите текстове, конструирайки пъзел, които наистина могат да се разглеждат и като мини романи

Страстната адвокатска защита на един философ

 

Есетата на Октавиан Палер те карат да ги препрочиташ и отново да вникваш и разсъждаваш върху големи теми и образи на световната литература

Фрагменти около една книга на Марин Георгиев

"Марин е от редките участници в софри и говорилни, който усети как изтича времето в бездействие, ако не предприемеш нещо да задържиш хода му" - Георги Мишев за книгата на "Камъчето под езика"