Германски издателства подготвят акция в знак на солидарност с арестувания в Турция журналист от "Ди велт" Дениз Юджел (44), съобщи diepresse.com. Тя ще се случи по време на Лайпцигския панаир на книгата от 23 до 26 март. Много от събитията на панаира ще започнат с четене на текстове на Юджел. 

Коресподентът на "Ди велт" бе задържан на 14 февруари, след като писа за имейли, откраднати от електронната поща на Берат Албайрак - енергиен министър и зет на президента Реджеп Ердоган. Пощата на Албайрак бе разбита от левичарска хакерска групировка. 

Юджел има двойно гражданство – турско и германско, и е роден в Германия. Лично Ердоган го нарече "помощник на терористи". 

Германският канцлер Ангела Меркел му отговори: 

"Германското правителство очаква турската съдебна система да вземе предвид колко е ценна свободата на медиите за всяко демократично общество. Ще продължим да настояваме за справедливо и законно отношение към Дениз Юджел и се надяваме, че той скоро ще бъде свободен."

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Понеже всяко правителство, което управлява без съгласието на управляваните, по дефиниция представлява робство.“

Джонатан Суифт, ирландски писател, роден на 30 ноември преди 356 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Диада“ без доза щастие

„Диада“ е честно реализиран филм, с уверена и с ясни послания режисура, впечатлява и операторска работа

За „Ваймар експрес“ и силата на таланта

 

На финала авторката на филма търси помирителен жест – тя деликатно и предпазливо, премерено и едва ли не извинявайки се, стига до извода, че личността и пристрастията на Мутафова отстъпва пред силата на нейния талант, което си е и самата истина.

Такива, каквито бяхме

 

50 години от премиерата на "Каквито бяхме". Творбата на Полак е сред вечните класики на Холивуд, която може да се гледа винаги и с удоволствие