DW

Предупреждението е формулирано в едно единствено изречение, но пък то звучи достатъчно драматично, пише АРД: "За да намалим риска от унищожение от изкуствения интелект (ИИ), това трябва да се превърне в глобален приоритет наред с други рискове от обществено значение, каквито са пандемиите или ядрената война."

Как тези машини ни застрашават

Становището е подписано включително от Сам Алтман, шеф на компанията OpenAI, създателка на чатбота ChatGPT. Под него стоят още подписите на Демис Хасабис, ръководител на дъщерната компания на Гугъл - DeepMind, специализирана в областта на изкуствения интелект, и Джефри Хинтън, един от водещите изследователи в тази област, допълват от АРД. 

Тяхното предупреждение е поместено на сайта на организацията с нестопанска цел "Център за сигурност на изкуствения интелект". В него експертите по изкуствен интелект онагледяват опасностите, за които говорят, с осем конкретни примера. Сред тях те посочват използването на изкуствен интелект за воденето на войни или за разработването на нови химически оръжия, посочва още АРД. Друга опасност е свързана с възможното разпространяване на фалшиви информации с помощта на новата технология. Учените предупреждават и за това, че в бъдеще хората могат да се окажат напълно зависими от машините.

Това не е първото предупреждение срещу ИИ

Преди няколко седмици имаше друго подобно предупреждение. В отворено писмо по темата, подписано между другото и от Илон Мъск, се настояваше за налагането на 6-месечна пауза в развитието на изкуствения интелект. Времето трябва да бъде използвано за намирането на регулаторни механизми за тази технология, се казваше в документа.

По-късно обаче се разбра, че малко преди това Мъск е основал своя собствена компания за изкуствен интелект.

„Странно е, но съм по-добър в театъра. Чувствам сякаш разцъфвам пред публиката.“

Хю Грант, британски актьор, роден на 9 септември преди 64 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.