За голям брой писатели изкуственият интелект е заплаха и за работата им, и за самата идея за творчество. Повече от 10 000 автори подкрепиха открито писмо от Гилдията на писателите това лято, призоваващо компаниите за изкуствен интелект да не използват произведения, защитени от авторски права, без разрешение и компенсации, предаде Асошиейтед прес.

В същото време изкуственият интелект (ИИ) е тема и сюжет за произведения, и то вече не само художествени.

С присъствието си в политиката, пандемията или климатичните промени, ИИ се превръща в част от историите на все повече писатели и автори на къси разкази, за които не е нужно повече от това да следят новините, за да си представят променения свят.

"Уплашена съм от изкуствения интелект, но съм и очарована от него. Има надежда за разбиране свише, за натрупването на цялото познание, но в същото време съществува и ужаса от това да бъдем заместени от нечовешки интелект", каза Хелън Филипс, чийто предстоящ да излезе от печат роман "Hum" разказва историята на съпруга и майка, която губи работата си, заместена от ИИ.

"Ще виждаме все по-голямо присъствие на ИИ в предложенията за книги", каза Райън Дохърти, вицепрезидент и редакционен директор на издателство "Селадон букс". Издателството неотдавна е подписало договор за романа на Фред Ланцкър "Sike" за психиатър ИИ.

"Това е духът на времето днес. А духът на времето в културата се превръща в художествена литература", каза Дохърти.

Има писатели, които не просто пишат за ИИ, а открито работят заедно с него.

По-рано тази година журналистът Стивън Марше използва ИИ, за да напише новелата "Смъртта на един писател", за която черпи от творчеството на автори от Реймънд Чандлър до Харуки Мураками. Сценаристът и хуморист Саймън Рич работи съвместно с Брент Кац и Джош Моргентау за трилъра "Аз съм код" ("I Am Code"щ, генериран от програмата "code-davinci-002." 

 

Източник: Антоанета Маркова, БТА

„Странно е, но съм по-добър в театъра. Чувствам сякаш разцъфвам пред публиката.“

Хю Грант, британски актьор, роден на 9 септември преди 64 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.