Правителството на Беларус , което досега забраняваше книгите на новата носителка на Нобелова награда – Светлана Алексиевич (67), поднесе изненада за пред публиката. Произведенията й вече ще се изучават задължително в училище в Х и ХІ клас, съобщи министърът на образованието Михал Шуравков, цитиран от diepresse.com. Според него те не са подходящи за по-малки ученици. Агенция „Интерфакс” информира, че писателката отдавна била обсъждана в белоруските училища. 

Алексиевич трябва да е останала много изненадана. От години тя се оплаква, че понеже постоянно критикува президента Александър Лукашенко, за написаното от нея се мълчи, а издателите отказват да я печатат. Произведенията й са силно документални, правещи напречен разрез на живота в авторитарната й родина под ръководството на Кремъл. 

 

„Лошото във филмовите учебни заведения е, че хората, които преподават, са толкова далечe от самата индустрия, че изобщо не подготвят учениците за това, което ще се случи.“

Брайън Де Палма, американски режисьор, роден на 11 септември преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.