Английският писател Казуо Ишигуро (62) е носителят на Нобеловата награда за литература за 2017 г., съобщи секретарят на Шведската академия Сара Даниус. Призът ще бъде връчен официално през декември. 

Ишигуро е роден на 8 ноември 1954 г. в Нагасаки, Япония. От 1960 г. семейството му се преселва да живее в Лондон. През 1978 г. завършва английска филология и философия в Университета на Кент. През 1980 г. защитава докторска дисертация в университета на Източна Англия върху творчеството на Малкъм Бредбъри. Публикува за първи път през 1980 г.  

По неговите романи Джеймс Айвъри снима "Остатъкът от деня" и "Бялата графиня". "Остатъкът от деня" му носи и наградата "Букър" през 1989 г. Последният му роман е от 2015 г. - "Погребаният великан". 

Миналата година победителят беше Боб Дилън. Той скъса нервите на Нобеловия комитет, като не спази нито един срок и избягваше всякакъв контакт. В крайна сметка бунтарят на Америка изпрати речта си, за да не изгуби наградата от 8 млн. шведски крони. 

През 2015 г. беше отличена Светлана Алексиевич от Беларус.

 

СТАТИСТИКА 

109 са наградените писатели от 1901 до 2016 г. Само 14 от тях са жени.

4 награди са разделени между двама автори.

41 г. е възрастта на най-младия награден - Ръдиърд Киплинг.

На 88 г. е най-възрастният лауреат - Дорис Лесинг.

65 г. е средната възраст на всички наградени.

Наградата не е давана през: 1914, 1918, 1935, 1940, 1941, 1942 и 1943 г.

Двама души да отказали да приемат наградата - Борис Пастернак през 1958 г. по нареждане на съветските власти и Жан-Пол Сартр през 1964 г., защото кредото му било да не приема никакви отличия.

 Най-много са наградените англоезични писатели - 28. Следват ги френските - 14, и германските - 13.

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„В любовта всички се нуждаем да упражняваме само едно: да си даваме свобода един на друг.”

Райнер Мария Рилке, австрийски поет, роден на 4 декември преди 149 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин