ЗА РЕЛИГИЯТА И ВЯРАТА

„Преди беше друго - при Чернобил и при рухването на комунизма търсихме нова вяра, защото бяхме атеисти и ни трябваше опора. А днес хората ходят в православните храмове в Русия заради пропагандата, която смесва политика и религия.

Наскоро бях в Москва и отидох до един храм за литургия. Пред него имаше много полиция, военни, голяма бъркотия. Помислих си, че е имало някаква атака, но ме успокоиха: "Не, госпожо, всички ние сме на литургия в чест на руските ядрени оръжия." Давате ли си сметка? Те се молеха за руските ядрени оръжия! Това е отвратително. Режимът на Путин подменя вярата с пропаганда.”

ЗА НОБЕЛОВАТА НАГРАДА

"Пресата е пълна с публикации, в които се казва, че тазгодишната Нобелова награда за литература е политическо решение, че са ми я дали, защото съм противник на Путин. Разбира се, че няма как да подкрепям този човек. Под неговото ръководство Русия действа като СССР - провежда твърде агресивна политика, която противоречи на европейските, на демократичните ценности.”

Източник: La Vanguardia

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Хората се делят на капиталисти и социалисти. И двете страни се нуждаят от пари. Разделя ги начинът, по който изкарват парите си. Ако капиталистът се нуждае от пари – работи усилено. Ако социалистът се нуждае от пари – напуска работа и дори подбужда другите да го направят.“

Виктор Суворов, съветски разузнавач и писател, роден на 20 април преди 78 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.