Боб Дилън е новият носител на Нобеловата награда за литература. Името на американския поет и музикант е спрягано от години за фаворит, но аналитиците твърдяха, че шансът му е нулев. Американец не беше награждаван от 1993 г., когато беше отличена Тони Морисън. Според журито той е създал нова поетическа експресия в духа на американската песенна традиция. Музикантът ще получи 18-каратов златен медал и чек за около 925 хил. долара.

За втора поредна година Шведската академия дава приза на автор, който не пише художествена литература. Миналата година спечели писателката от Беларус Светлана Алексиевич, известна с документалната си проза. 

Дилън беше лицето на антивоенните протести и движението за граждански права в САЩ през 60-те години. Той е американската фигура оказала най-голямо влияние в поп музиката. Ранната му поезия е с политически, социални и философски елементи, които са част от контракултурата. Музикантът смесва различни стилове, като фолк, блус, кънтри, госпъл, рокендрол, рокабили и дори джаз и суинг. Той обикновено изпълнява песните си, свирейки на китара, пиано или хармоника. 

 

ЗНАТЕ ЛИ, ЧЕ:

108 са наградените писатели от 1901 до 2015 г. 14 от тях са жени.

4 награди са разделени между двама автори.

41 г. е възрастта на най-младия награден - Ръдиърд Киплинг.

На 88 г. е най-възрастният лауреат - Дорис Лесинг.

65 г. е средната възраст на всички наградени.

Наградата не е давана през: 1914, 1918, 1935, 1940, 1941, 1942 и 1943 г.

Двама души да отказали да приемат наградата - Борис Пастернак през 1958 г. по нареждане на съветските власти и Жан-Пол Сартр през 1964 г., защото кредото му било да не приема никакви отличия.

 Най-много са наградените англоезични писатели - 27. Следват ги френските - 14, и германските - 13.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Балканите никога не са били щастливо място. Ако сте родени тук, трябва да сте готови през целия си живот да се срещате с лоши моменти. Но Бог ни е подредил така, че да не можем да избираме мястото, където сме родени и ще трябва да се мъчим.“

Горан Брегович, музикант и композитор от Босна и Херцеговина, роден на 22 март преди 75 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...