Боб Дилън е новият носител на Нобеловата награда за литература. Името на американския поет и музикант е спрягано от години за фаворит, но аналитиците твърдяха, че шансът му е нулев. Американец не беше награждаван от 1993 г., когато беше отличена Тони Морисън. Според журито той е създал нова поетическа експресия в духа на американската песенна традиция. Музикантът ще получи 18-каратов златен медал и чек за около 925 хил. долара.

За втора поредна година Шведската академия дава приза на автор, който не пише художествена литература. Миналата година спечели писателката от Беларус Светлана Алексиевич, известна с документалната си проза. 

Дилън беше лицето на антивоенните протести и движението за граждански права в САЩ през 60-те години. Той е американската фигура оказала най-голямо влияние в поп музиката. Ранната му поезия е с политически, социални и философски елементи, които са част от контракултурата. Музикантът смесва различни стилове, като фолк, блус, кънтри, госпъл, рокендрол, рокабили и дори джаз и суинг. Той обикновено изпълнява песните си, свирейки на китара, пиано или хармоника. 

 

ЗНАТЕ ЛИ, ЧЕ:

108 са наградените писатели от 1901 до 2015 г. 14 от тях са жени.

4 награди са разделени между двама автори.

41 г. е възрастта на най-младия награден - Ръдиърд Киплинг.

На 88 г. е най-възрастният лауреат - Дорис Лесинг.

65 г. е средната възраст на всички наградени.

Наградата не е давана през: 1914, 1918, 1935, 1940, 1941, 1942 и 1943 г.

Двама души да отказали да приемат наградата - Борис Пастернак през 1958 г. по нареждане на съветските власти и Жан-Пол Сартр през 1964 г., защото кредото му било да не приема никакви отличия.

 Най-много са наградените англоезични писатели - 27. Следват ги френските - 14, и германските - 13.

  • SOS

    През очилата на Владо Пенев

     Фашизмът стигна до театъра и тръгна да бие актьорите. Вече можем ли да го видим? Или ни трябват очилата на Владо Пенев, за да ни се проясни? 

"Когато искаш да намериш жест, когато търсиш как да играеш на сцената, трябва само едно - да се вслушаш в музиката. Композиторът вече се е погрижил за това."

Мария Калас, оперна дива, родена на 2 декември преди 101 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин