"СПАСИ СОФИЯ"

Още две стари сгради в центъра на София, бивши и настоящи паметници на културата, са на път да бъдат съборени и на тяхно място да изникнат поредните "модерни бизнес сгради". Прекрасната къща на акад. Иван Гешов, която всеки момент може да се стовари върху преминаващите по бул. "Патриарх Евтимий", от години умишлено е оставена в трагично състояние. Очевидно на никого в Столичната община това не му прави впечатление и на собствениците са наложени нищожни глоби, които не решават проблема. В скорошно интервю директорът на Общинския строителен контрол Влади Калинов заяви, че проектът на собствениците, сем. Пишинови, за изграждане на 7-етажен хотел на нейно място, вграждайки части от фасадата на къщата, бил одобрен. И това беше представено като успех. Поредната ценна сграда, паметник на културата, която ще бъде унищожена, за да отстъпи място за поредната бутафория.

Сградата, намираща се до Народния театър има още по-трагична история. Статутът ѝ на културен паметник е премахнат месеци след като имотът бива приватизиран. От публикациите в медиите става ясно, че собственик е бивш общински съветник от партията на Стефан Софиянски, човек известен като член на "групата на брокерите" и собственик на бизнес център до хотел "Хемус" и 11-етажната сграда на входа на Южния парк. През 2015 г. пък тогавашния гл. арх. Петър Диков дава правото за строителство на 8-етажна офис сграда, което не само ще наруши хармонията около Народния театър, но и ще застраши съседната сграда, която като по чудо все още е паметник на културата. Твърде много интересни подробности, които трудно могат да бъдат оприличени на просто съвпадение. 

Ясно е, че години наред ще търпим последствията на безотговорните управленци - от Софиянски, през Диков до незаинтересованата безгласна буква, която днес ни е кмет. Все пак очакваме всички отговорни институции спешно да се намесят и да не допускат поредното унищожаване на малкото останало ни културно наследство, което прави София различна от Слънчев бряг или Баку. Нека общината наложи ипотека, както го направи със сградата на "Пиротска" и "Христо Ботев" и ремонтира къщата на Гешов за своя сметка, след което да търси средствата от собствениците, пръскащи милиони за кичозни сватби.

Настояваме всякакви проекти за двете къщи, предвиждащи друго, освен автентично възстановяване, да не бъдат допускани. Има предостатъчно терени, на които да никнат хотели и бизнес сгради. Не е нужно това да става за сметка на градската и националната ни история и памет. Йорданка Фандъкова, запомнете, че с унищожение няма да оставите позитивна следа в историята.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Мисля, че всеки е луд. Възхитен съм от хората, които са смятани за най-нормални, защото на мен те ми изглеждат най-странни от всички.“

Джони Деп, американски актьор, роден на 9 юни преди 60 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Петият вагон“ - равносметка или ново начало

 

През 2022 г. писателят Христо Карастоянов е прегледал, обработил и допълнил своите текстове, конструирайки пъзел, които наистина могат да се разглеждат и като мини романи

Страстната адвокатска защита на един философ

 

Есетата на Октавиан Палер те карат да ги препрочиташ и отново да вникваш и разсъждаваш върху големи теми и образи на световната литература

Фрагменти около една книга на Марин Георгиев

"Марин е от редките участници в софри и говорилни, който усети как изтича времето в бездействие, ако не предприемеш нещо да задържиш хода му" - Георги Мишев за книгата на "Камъчето под езика"