След протеста на гражданската инициатива „Българска култура“ в понеделник министерството заяви, че нито един държавен културен институт не е заплашен от фалит и няма да има закриване на театри и превръщането им в открити сцени. 

В понеделник пред Министерския съвет се събраха актьори, солисти, диригенти, музиканти, сценографи. 

„ Никъде в Постановление 31 на Министерския съвет няма текст за преобразуване на културни институти. Документът урежда утвърждаване на единните разходни стандарти в сценичните изкуства, покриването на дефицит от 3 млн. лв., натрупан от осем културни института, както и изискването те да представят планове за финансово стабилизиране. Това вече е направено и осемте сценични културни института работят добре”, пише в съобщението. 

В началото на годината министерството твърдеше, че много театри са нерентабилни, а Съюзът на артистите му пригласяше лоялно. Тогава десетки театри и творци написаха гневни писма на Вежди Рашидов, на които той нищо не отговори. 

Сега пресцентърът му го хвали, че именно той „през 2014 г. в качеството си на народен представител предложи 10 на сто от онлайн залаганията в хазарта да постъпват в Националния фонд „Култура“ и това беше прието от Народното събрание”. Досега по този законов текст творците не са видели и една стотинка, но Рашидов ги уверява, че се водела „официална кореспонденция” по въпроса. Той имал и „готовност още тази седмица да състави работна група, която да подготви промени в Закона за меценатството, както настоява гражданската инициатива „Българска култура”.

Вчера Рашидов откри "новите старини" на столичното Ларго, а премиерът Бойко Борисов обяви плановете са още и още подобни строежи. 

 

 

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Музиката принадлежи на всички. Само звукозаписните компании все още вярват, че те са собствениците й.“

Джон Ленън, английски музикант, роден на 9 октомври преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.