След протеста на гражданската инициатива „Българска култура“ в понеделник министерството заяви, че нито един държавен културен институт не е заплашен от фалит и няма да има закриване на театри и превръщането им в открити сцени. 

В понеделник пред Министерския съвет се събраха актьори, солисти, диригенти, музиканти, сценографи. 

„ Никъде в Постановление 31 на Министерския съвет няма текст за преобразуване на културни институти. Документът урежда утвърждаване на единните разходни стандарти в сценичните изкуства, покриването на дефицит от 3 млн. лв., натрупан от осем културни института, както и изискването те да представят планове за финансово стабилизиране. Това вече е направено и осемте сценични културни института работят добре”, пише в съобщението. 

В началото на годината министерството твърдеше, че много театри са нерентабилни, а Съюзът на артистите му пригласяше лоялно. Тогава десетки театри и творци написаха гневни писма на Вежди Рашидов, на които той нищо не отговори. 

Сега пресцентърът му го хвали, че именно той „през 2014 г. в качеството си на народен представител предложи 10 на сто от онлайн залаганията в хазарта да постъпват в Националния фонд „Култура“ и това беше прието от Народното събрание”. Досега по този законов текст творците не са видели и една стотинка, но Рашидов ги уверява, че се водела „официална кореспонденция” по въпроса. Той имал и „готовност още тази седмица да състави работна група, която да подготви промени в Закона за меценатството, както настоява гражданската инициатива „Българска култура”.

Вчера Рашидов откри "новите старини" на столичното Ларго, а премиерът Бойко Борисов обяви плановете са още и още подобни строежи. 

 

 

„Природата казва на жените: „Бъди красива, ако можеш, мъдра, ако искаш, но бъди уважавана – това е най-важното.“

Бомарше, френски драматург, роден на 24 януари преди 293 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...