МАРТА ГЕОРГИЕВА, "ФЕЙСБУК"

Столичната община ще се захване скоро с обезобразяването на площада пред „Свети Александър Невски“ и околните, обичани от софиянци улици. Нямаме основания да вярваме, че алчността за поглъщане на обществени средства, потресаващата некадърност и липса на елементарна грижа за ползвателите са останали в миналия мандат (виж новите спирки на метрото на Попа).

Естествено, продължава и необоснованото харчене на общия ни ресурс. В този случай, още преди да премине към строителство, общината дава 108 000 лв за препроектиране на проектирането на проекта. Дава ги на същото архитектурно дружество, на което дължим проекта за hubavoto на „Графа“ и целия градски център, а именно „А.Д.А“. Интересна подробност е, че адовото дружество е прекратило съществуването си, след като е взело поръчките за всички зони от центъра на София (така наречените „зона 2“ и „зона 4“) и сега

новите 108 000 лв. ще се дадат на частни лица, принадлежали към него в минало време.

От една страна е добре, че проектът, одобрен в пълно затъмнение през 2014 година (още не съм била общински съветник), се променя, защото промяната запазва паветата и изважда от обхвата на обезобразяването градинката пред църквата „Света София“(не знам на кого да благодаря за което!)

Но от друга страна, общинските служители, които са приели проекта през 2014 година, е трябвало да направят тези забележки тогава, за да не се налага ново харчене на пари към днешна дата. В документите се твърди, че

препроектирането на проектирането се налага „поради непредвидени обстоятелства, които не е могло да бъдат предвидени“?!!!

Ние, с Иво Божков, Тома Белев и арх. Борислав Игнатов – общински съветници от "Демократична България", поставихме на кмета Фандъкова въпроса кои са тези „непредвидени обстоятелства“. И познайте какво не са могли да предвидят през 2014: подземната инфраструктура, канализацията и факта, че тежки машини могат да провредят сградите на Централния военен клуб и Централната военна библиотека…

Тези дадености, които са били налични и 2014 (колкото и отдавна да е), според кмета „ са непредвидени обстоятелства „които не е могло да бъдат предвидени“. От отговора на Фандъкова става ясно, че

виновните служители, които са приели проекта, при все, че не е имал предвид каква е подземната инфраструктура, няма да бъдат наказани.

Вместо това, ние всички ще платим стотици хиляди левове, на същите, явно непредвидливи проектанти, които в частно качество да препроектират проекта си.

От отговора се разбира, че няма да има истинско обществено обсъждане (само ОЕСУТ, представяне и заключителна дискусия) и съотвено Фандъкова не отговаря, дали ако общественото мнение застъпи, че не иска намеса в площад „Свети Александър Невски“ (защото намесата само би навредила, каквито примери имаме досега), площадът ще бъде пощаден.

Ние ще продължаваме да следим процедурата и да ви алармираме. И още едно предупреждение – улица „Шишман“ отново ще се разкопава и ще бъде затворена цяло лято! 

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„В слушането на музика, четенето на книги и гледането на филми наравно участват както създателите, така и консуматорите. Всеки със своята интелигентност, глупост, тъга, веселие, моментно настроение.“

Рангел Вълчанов, български режисьор, роден на 12 октомври преди 96 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.