Поредният ремонт в столицата този път съсипва културното наследство във Военната академия "Г. С. Раковски", твърдят очевидци. Да се готви площад "Света Неделя".

Будни граждани съобщиха във "Фейсбук" какво се случва в и около изящната сграда на най-старото военно училище у нас, основано през 1912 г. 

Ето какво написа юристът от Института за пазарна икономика Иван Брегов:

"45 години не стигнаха на комунистите да унищожат гранита на Военната академия и Княжеската градина, но стрина Дана успя. В периода 1945-1990 г. са правени две основни реконструкции по Канала, никой и не помисля да изхвърли гранита...Изпитвам безпомощен гняв и срам пред историята и естетиката, подготвени за изхвърляне или препродажба. Борис Бонев и Методи Лалов, какви действия ще предприемете за наказване на виновните и поправяне на вредите?"

Под този пост коментира Мариела Маламат – куратор в Националната галерия:

"В самата военна академия се намира кабинетът на Фердинанд. Някой от ръководството там е кандидатствал по програма за енергийна ефективност и е сменил металната дограма с изящните издължени прозорци и с метални мартинки с княжеския герб с пластмасова. На опитите на нашата група от архитект, художници и съдия да обясним на пиара на Воената академия бе отвърнато с учудване и с фразата, че всичко е съгласувано с Нацоналния институт за недвижимо културно наследство. Цялата тая съсипия видяхме в Европейския ден на опазване на наследството."

Биляна Райкова пък задава въпроса:

"Нещо за липсващите жълти павета от градинката на СУ? Тези павета са лимитиран брой и са изключително ценни, а изчезват без следа, причина и обяснение. Безобразие."

Добрата новина е, че общинският съветник от "Демократична България" се ангажира да постави въпроса в Столичния общински съвет.

"Ще изискам договора и ще искам санкции на виновните", написа той.

Skif.bg ще следи темата. 

 

 

 

 

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Умните мъже бързо научават за какво иде реч в брака, глупавите продължават да се карат с жените.“

Ив Монтан, френски актьор и певец, роден на 13 октомври преди 103 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.