ДИЛЯНА ТЕОХАРОВА, "Свободна Европа"

Световноизвестният музикант Светлин Русев изнесе концерт от първия етаж на Айфеловата кула, с който да отбележи Деня на българската азбука, просвета и култура.

Това стана на 23 май по инициатива на Българския културен институт в Париж. Русев изнесе солов рецитал с произведения на Йохан Себастиан Бах, Николо Паганини, Флаузино Вале, Петър Христосков и Йожен Изаи.

„Ако трябва да спомена един празник, това е задължително 24 май“, казва Русев пред БНР в деня на празника. „Винаги съм изключително горд да разказвам по цял свят, тъй като доста обикалям, с какво това е свързано и винаги с усмивка обяснявам на хората, когато казват, че нашата азбука приличала на руската, кой, кога, какво е създал“.

Музикантът е роден през 1976 г. в Русе в семейството на цигулари. Пред"24 часа" той казва, че като малък мечтае да стане пилот на изтребител. Родителите му обаче го насочват към музиката, както той самият прави със своите деца по-късно.

Когато е едва девети клас, заминава да учи във Висшата национална консерватория за музика и танц в Париж. Така се сдобива с висше образование, без да е завършил средно.

Днес живее със семейството си в Париж, като почти непрестанно пътува заради концертите си. Говори френски, немски, английски, руски и учи корейски. Една от дестинациите, които посещава най-често, е София, където свири със Софийската филхармония, а всяка година участва и във фестивала за класическа музика в Русе „Мартенски музикални дни“.

Той казва, че преживяването по време на концерт на живо много се различава от слушането на музика от дигитални устройства поради начина, по който вибрациите влияят на тялото.

„Може би 30% от нещата, които чуваме, не минават само през слуховия апарат, ами през кожата и костите. Точно този феномен на вибрации и резонанс не може по никакъв начин да се възпроизведе от нещо в Ютюб или на запис”, казва още Русев.

Музикантът става професор по цигулка в Парижката консерватория през 2008 г. Изпълнява най-различни стилове от барок до съвременна музика. Изнася концерти в Европа, САЩ, Латинска Америка и Азия, като е свирил в много от най-престижните концертни зали по света. Сред тях са Театър „Шатле“, „Концертхаус“, Болшой театър, „Концертхаус“ в Берлин, „Alte Oper“ – Франкфурт, Palais des Beaux Arts в Брюксел, „Сънтори Хол“ в Токио и други. Свири на близо 300-годишна цигулка Амати-Страдивариус.

Русев казва, че се старае със свиренето си максимално да доближи звука на цигулката до този на човешкия глас.

„Според мен това са инструментите, които най-малко търпят посредственост. Обожавам човешкия глас, но е доста рядко да срещнеш талант в комбинация с интелект, за да се развива този Божи дар, за да служи на музиката, а не на егото."

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„В слушането на музика, четенето на книги и гледането на филми наравно участват както създателите, така и консуматорите. Всеки със своята интелигентност, глупост, тъга, веселие, моментно настроение.“

Рангел Вълчанов, български режисьор, роден на 12 октомври преди 96 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.