Британските тайни служби са шпионирали над 20 години носителката на Нобелова награда за литература за 2007 г. Дорис Лесинг (1919-2013), съобщи derstandard.at. МИ5 са подслушвали телефона на писателката между 1943 и 1964 г., чели са писмата й и са я следили, когато е пътувала. 

Националният архив в Лондон днес разсекрети документи, от които се разбира, че Лесинг е била обект на специални разузнавателни средства заради „симпатиите си към комунизма, граничещи с фанатизъм” и заради „безотговорните си изказвания”. Тя е била член на британската комунистическа партия до 1956 г., когато я напуска, след като СССР потушава унгарското въстание. По-късно споделя, че не може да разбере как е могла да бъде толкова лековерна. 

ДОРИС ЛЕСИНГ е родена през 1919 г. в Иран с името Дорис Мей Тейлър. Расте в тогавашната британска колония Южна Родезия, днешно Зимбабве. Включва се в комунистическа група, разгневена на расизма в обществото. Колониалната експлоатация е сред любимите й теми. Вторият брак на писателката е с германския комунист, живеещ в изгнание – Готфрид Лесинг. През 1949 г. се преселва в Лондон. Скотланд ярд води дневник за общуването й с хора от леви кръгове по целия свят. 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Не правя филми просто, за да заработя пари. Аз печеля пари, за да правя филми.“

Уолт Дисни, американски аниматор и съосновател на „The Walt Disney Company", роден на 5 декември преди 123 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин