В деня на Европа в столичната зала „България“ ще прозвучи най-известната симфония на Бетовен – Симфония №9. Още след написването й през 1824 г., тя завладява сърцата на слушателите и славата ѝ не я напуска до днес. Познатата на всички „Ода на радостта“ по Фридрих Шилер, която звучи в последната й част, я превръща в първата по рода си симфония, в която има човешки гласове. През 1985г. „Одата на радостта“ в аранжимент на Караян става официален химн на Европейския съюз. И до днес симфонията е символ на на обединение и на надежда за един по-добър свят.
Диригент на концерта е Саша Гьотцел, чиито гостувания се приемат с еднаква радост както от публиката, така и от оркестъра. Гьотцел е учил при Зубин Мета, Рикардо Мути и Сейджи Озава и работи с артисти като Анна Нетребко, Пласидо Доминго, Хосе Карерас, Рене Флеминг. Той е главен диригент на оркестъра в Куопио (Финландия) и артистичен директор на Симфоничния оркестър "Borusan" в Истанбул, като същевременно е чест гост-диригент на фестивала "Pasific Music", основан от Ленард Бърнстейн. Неговите участия на Би Би Си Промс и на Залцбургския фестивал го правят всеобщ любимец.
В звездния солистичен състав ще чуем стовноизвестните Цветелина Василева (сопран), Мариaна Пенчева (мецосопран), тенорът Михаил Михайлов и басът Пламен Бейков.В концерта участва и Националният филхармоничен хор с диригент Славил Димитров.
Билети са от 25 до 50 лв.
Деветата симфония ще бъде изпълнена на 9 май в София
- Детайли
- Сцена:
- Новини;
-
В ТЪРСЕНЕ НА ИСТИНАТА
„Ваш брат: В. Лъвский”! „Масонската ложа и братството на Левски“ има трето издание
Книгата е базирана на факти, които са в научно обращение от десетилетия, но по една ли друга причина са били пренебрегвани
-
ПОЗИЦИЯ
Защо Украйна да не анексира големи части от „руската литература“
"Чешки, полски или югославски писатели се превеждат и изучават много повече от който да било украинец", пише Джонатан Лител.
-
ВОЙНАТА
Украйна вчера е България днес. Украйна днес е България утре
Руските демократи, които са авангарда на опозицията в държавата-чудовище на Путин, нямат нищо общо с онези, минали през съветската репресия.
-
НЕЗАБРАВИМАТА
Невена Коканова, която европеизира българското кино
Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение
-
КЛАСИКА
30-те най-добри книги според французите
Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.
-
ПРИЗНАНИЕ
Алексис Вайсенберг: Аз съм българин и принадлежа само и единствено на тази земя
95 години от рождението на големия български пианист. Той се появява на бял свят под името Зигисмунд Паул Вайсенберг – на 26 юли 1929 г. в София.
-
ОТДАДЕНОСТ
Сандра Бълок, която скъса с Холивуд, за да се прибере при семейството си
Тя се снима във впечатляващите 50 филма, получава над 10 номинации за ролите си, а за една от тях печели "Оскар" и "Златен Глобус". Преди две години обаче казва, че къса с Холивуд и остава при семейството си. Тя е Сандра Бълок, която днес навършва 60.
Най-четени
Последни
- Фестивалът за нехудожествена литература „Наука, изкуство и култура“ се отлага
- Чуйте не срещу кого говорят, а за кого оглушително мълчат
- "Намерете своето добро." Джон Бон Джоуви, у когото се срещат блясъкът на славата и желанието да помага
- Майкъл Дъглас, който винаги е в топ форма
- Това най-опасно изкуство – науката
Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква
Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места
„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)
Пиршество за почитателите на английското кино.
"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)
От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.
Това най-опасно изкуство – науката
„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън
За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант
Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата
„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване
Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.