Министерството на образованието и науката (МОН) отново направи грандиозен гаф. Въпрос №7 на зрелостния изпит по български език и литература се оказа без нито един верен отговор, алармираха учители.

"Няма верен отговор, а на 18-и въпрос формулировката е граматически неправилна. Както каза една моя ученичка: „Боже, тия трябва да решат по една матура!”, написа учителка във "Фейсбук".

Освен това на сайта на МОН се появи неграмотно съобщение за датата и часа на провеждането на матурите. "Изпита ще може да започне на 21.05.2018 10.00", гласеше то, забеляза Канал 3. 

55-те хиляди зрелостници разсъждаваха върху стихотворението "Вяра" на Никола Вапцаров по темата "Човекът и вярата", а на 57-те хиляди седмокласници се падна преразказ по откъс от романа "Седем хайдути и едно магаре" на Бранислав Нушич. Както подобава, младежите бяха "охранявани" от драконовските мерки за сигурност, превърнали се вече в традиция - 10 100 квестори и видеокамери в близо 4200 класни стаи. Сякаш става дума за представители на организираната престъпност. 

„Двете най-чести причини за нещастието на хората са: от една страна, незнанието колко малко им е необходимо, за да бъдат щастливи, а от друга, мнимите потребности и безграничните желания.“

Хелвеций, френски литератор и философ, роден на 26 януари преди 310 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...