Наградата „Ман Букър” се отразява нездравословно на книжния пазар, смята Дебра Могаг (67), британска авторка на бестселъри, по чийто роман „These Foolish Things” е сниман нашумелия комедиен филм „The Best Exotic Marigold Hotel” с Джуди Денч и Маги Смит. Пред independent.co.uk тя обясни, че призът, който е най-престижният в англоезичния свят, капсулира пазара и засенчва останалата литература. Според нея на наградата от 50 хил. паунда се дава прекалено голяма тежест, продават се огромни тиражи, а много други качествени книги остават пренебрегнати. 

Могаг, чийто 18-и роман „Something to Hide” излезе миналата година, взе участие на литературния фестивал Бат. Там беше и Теса Хадли, която тази седмица получи 150 000 долара и наградата „Windham Campbell” в САЩ. Хадли също заяви, че е грешка вторачването в „Букър”, чийто победител се определя според личния вкус на журито. 

Могаг избегна упреците, че никога не е попадала дори в дългия списък на „Букър”, с думите, че дори и да беше спечелила, пак би била на същото мнение. 

Ефектът от наградата се изразява във високи тиражи след получаването й. Хилари Мантел и Хауърд Джейкъбсън вече се насладиха на продажбите. Марлон Джеймс – победителят през 2015 г., потвърди същото. 

Могаг, която публикува най-успешния си роман през 2004 г., обясни успеха му с факта, че не смята старостта за непривлекателна възраст и, за разлика от мнозина, прекрасно разбира, че хората си остават същите, „само с няколко бръчки повече”. След успеха на филма, чието действие се развива в хотел в Индия, където пенсионирани англичани търсят забавления, покой и разнообразие, ефектът бил – повече истории за възрастни хора. Могаг заявява, че това я накарало да изпита голямо удоволствие. Тя категорично отказала да напише продължение на историята. В крайна сметка било заснето филмово продължение с участието на Ричард Гиър. 

 

 

„Трябва да си дадем сметка, че оставяме нещо след себе си. И това е споменът за нас в децата ни."

Кевин Костнър, американски актьор и режисьор, роден на 18 януари преди 70 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...