СИЙКА ЛАПАЧКА

На 17 август от 21 ч. на сцената на Старозагорската опера ще оживее за първи път музиката на съвременните композитори Марк Джон МакEнкрое и Джон Робъртсън. „Одон", „Лейди Джейн" и „Танците на Саломе" са новите балетни заглавия, създадени специално за балетната трупа на Старозагорската опера. Хореографи са четирима от най-талантливите балетни артисти в трупата, чиито качества оцени и им даде шанс да изявят своите  хореографски дарби Силвия Томова – художествен ръководител на Балета.

Марсело Молина и Елени Марку са хореографите на „Одон" и това е техният първи опит в голяма продукция – балет в две действия и пролог. Музиката е на австралийските композитори Марк Джон МакЕнкрое и Марк Джей Салиба, либретото е на  Лора Гудину, консултант хореограф Джордж Уилямсън. Балетът „Одон" е история за алчност, сила, амбиция, любов, предателство, смелост и надежда. Балетът разказва история за отношенията на крал и кралица, които управляват през Средновековието и които злоупотребяват с властта си. Хората се чувстват пренебрегнати и малтретирани от тази монархия, което води до раждането на нова порода амбициозни хора, които използват масите, за да свалят монарсите. В крайна сметка те също биват сваляни от други амбициозни хора по същите причини.Основната тема на историята се върти около принципа как човешкото поведение всъщност не се променя, тъй като можем да видим същите събития и в нашия съвременен свят.

Хореографи на едноактните балети „Лейди Джейн" и „Танците на Саломе" са Каито Такахаши и Акари Мориматцу. „Лейди Джейн"  е танцов спектакъл по музика и либрето на Джон Робъртсън и по мотиви от произведение на Оскар Уайлд. „Танците на Саломе" е едноактен балет от същия композитор, негово е и либретото по мотиви от пиесата на Оскар Уайлд „Саломе".

 „Танците на Саломе" илюстрира „танца на седемте воала", изпълняван от Саломе за втория й баща цар Ирод, наградата за което ще бъде отсечената глава на Йоан Кръстител, предоставена й на сребърен поднос. Пиесата  е написана като самостоятелно оркестрово произведение.

„Лейди Джейн" е замислена като съпътстващо произведение към операта-маска от Джон Робъртсън „Орфей", чиято премиера се състоя в Русе през юни 2015 г. (изиграна и в Стара Загора през февруари 2016 г.) и с оркестър в същия състав. Композиторът е автор на текста и на либретото. В първата половина на творбата Лейди Джейн поглежда назад към живота си с различни танци (валс, чарлстон, танго), характерни за   различните години от нейния разказ, а втората част се развива около 1980 г., когато тя е възрастна жена. В ролята на възрастната Лейди Джейн гостува родената в Молдова австрийка Елена Платон.

Диригент и на трите балетни спектакъла е Антъни Арморе, музиката се изпълнява на живо от оркестъра на Държавна опера-Стара Загора. Сценографията е на Венцислав Петров, а костюмите -  на Теодора Джамбазова.

 ---

Премиерата на трите балетни спектакъла ще се състои на сцената на Старозагорската опера (вместо на предварително обявения Античен форум "Августа Траяна"). Датата и часът остават непроменени - 17 август, сряда, 21.00 часа.

Билети важат без презаверка! 

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„В слушането на музика, четенето на книги и гледането на филми наравно участват както създателите, така и консуматорите. Всеки със своята интелигентност, глупост, тъга, веселие, моментно настроение.“

Рангел Вълчанов, български режисьор, роден на 12 октомври преди 96 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.