Най-прогресиращата солистка на балета в Софийската опера – Боряна Петрова, отново ще изпълни главната роля в балета „Копелия”. Единственото представление, планирано засега, е на 14 март, събота, от 19 ч.

Петрова направи блестящ дебют в тази роля миналата пролет. Тогава тя получи 3 главни роли – Маша в „Лешникотрошачката”, Свинилда в „Копелия” и Китри в „Дон Кихот”. И в трите се представи блестящо. Предстои да я видим и в главната роля на принцеса Аврора в „Спящата красавица”.

На 14 март ще й партнира Никола Хаджитанев в ролята на Франц. Миналата година главната мъжка роля изпълни Александър Александров. Петрова и Хаджитанев вече танцуваха заедно в „Дивертименто брилянте” – етюд от първата серия на „Американски балет за България” преди 4 години по музика на Джордж Баланчин. В него Петрова беше с оригиналната пачка на Сюзън Фарел.
Репертоарът на Боряна Петрова включва роли в балетите: „Лешникотрошачката” и „Лебедово езеро” (П. И. Чайковски); „Жизел” (Адолф Адам); „Дон Кихот” (Лудвиг Минкус); “Stepping Stones” (Катрин Поузин), “Divertimento Brillante” (Джордж Баланчин), сюита „Вардар” (Панчо Владигеров), “La Source” (Джордж Баланчин); „Шехеразада” (Катрин Поузин), “Concerto Barocco” и „Класическо па де дьо” (Джордж Баланчин); „Баядерка” (Лудвиг Минкус); „Зорба гъркът” (Микис Теодоракис); „Силфида” (Херман Льовенскьолд); „Рапсодия в синьо” (Гершуин); „Кармен” (Бизе/Шчедрин); „Серенада” (Джордж Баланчин).

Печели отличия в престижни балетни конкурси: „Златната пантофка” (Париж, 2005 г.) – златен медал; Грас (Франция, 2005 г.) – бронзов медал; „Анастас Петров” (Добрич, 2006 г.) – второ място; Международен балетен конкурс (Варна, 2006 г.) – награда за артистичност. Участва в Международния конкурс в Лозана (Швейцария, 2007 г.)

Музиката на балета „Копелия, или момичето с емайловите очи” е дело на френския композитор Лео Делиб (1836–1891г.). Премиерата има голям успех на сцената на парижката „Гранд опера” на 25 май 1870 г.  У нас „Копелия” е първият самостоятелен балет, поставен на сцената на Народния театър. Затова датата на премиерата – 22 февруари 1928 г., се счита за рождена в летоброенето на българското балетно изкуство. Хореографията на тази първа „Копелия” е дело на Анастас Петров (1899-1978), който изпълнява и ролята на Франц. Свинилда е пресъздадена от Надя Винарова и Анна Воробьова. Георги Донев е Копелиус, а Георги Попангелов – кметът.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Артистът е човек, който с цената на самоунижение и излагане на същността си на показ се опитва да каже истината за света.”

Стив Маккуин, американски актьор, роден на 24 март преди 95 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...