ХРИСТО ХРИСТОВ, desebg.com

Държавна сигурност е следяла и балета в България по време на комунистическия режим чрез своето Шесто управление за борба с идеологическата диверсия.

Това става ясно от разсекретени наскоро от Комисията по досиета документи, един от които desebg.com публикува онлайн. Той представлява строго секретно сведение относно: Състоянието на балета при Софийската народна опера от 1976 г.

В него е коментирана дейността на бившия директор на балета Георги Абрашев, на директора на балетно студио „Арабеск” Маргарита Арнаудова, на Калина Богоева – прима балерина, Виолета Консулова – балетен критик и др.

В сведението се твърди, че двете основни балетни звена в страната – балетният конкурс във Варна и балетната трупа на Софийската народна опера, са изправени пред редица проблеми от професионално и идейно-художествено естество. Посочено е, че балетните звена се нуждаят от „компетентна и политическа преценка на състоянието и радикални мерки за подобряването му”.

Документът обаче повече разглежда взаимоотношения в балета на ниво групички и интриги между отделни негови служители, характерно за идеологическото управление на ДС да слухти кой какво прави и кой какво говори.

Твърди се, че някои от водещите артисти в балета „фактически тровят атмосферата с немалко интриги”, както и че моралното състояние на балетния състав не е на необходимото ниво.

Посочено е, че „твърде много се пие по публични места”. Посочени са и примери, които според Шесто на ДС са определени като „крайно безотговорни постъпки” на някои по-млади балетисти.

Идеологическото управление на ДС заключава, че е необходимо да се информира партийното и служебно ръководство на операта и да се вземат необходимите мерки.

Документът е включен в сборника „Държавна сигурност и българското музикално изкуство 1944-1991” на Комисията по досиетата, 2016 г.

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.