Перуанският писател Марио Варгас Льоса гледа критично на определянето на Боб Дилън за нобелов лауреат, съобщи spiegel.de. Американският музикант стана първият автор на песни, който получава престижното отличие. 

„Боб Дилън е добър певец, но не е голям писател“, заяви Льоса, който също взе Нобел – през 2010 г., в интервю за телеграфната агенция на Германия. Той много се изненадал на решението на Шведската академия. 

„Мисля, че това е израз на надигащата се фриволност в културата в наши дни“, допълва авторът. „Има много писатели, които можеха да бъдат наградени, но бяха пренебрегнати. Явно цивилизацията върви към фарс и това се отнася и за Шведската академия.“

80-годишният Льоса прави турне в Германия, за да представя новия си роман, преведен на немски със заглавие „Разбулването“. Действието в него се развива в Перу през 90-те години на ХХ век. 

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

"Изчезна срамът в обществото. Модерно е да си правиш сам имидж, да си създаваш образ. Не е вече чудно никому, че по телевизията един човек говори за себе си със суперлативи."

Ицко Финци, български актьор, роден на 25 април преди 92 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.